"Nisem presenečena. Leto je naokoli in prvi april se bliža. SDS me v svoji predvidljivosti nikoli ne razočara. Razočara pa nivo interpelacije," je zapisala Kresalova.

Pojasnila je, da so dokumentacijo glede najema stavbe za Nacionalni preiskovalni urad javnosti v celoti predstavili prejšnji teden in je dostopna vsakomur. Vsi postopki so bili po njeno transparentni, zakoniti in v skladu z načelom dobrega gospodarjenja. "Veselim pa se predvsem, da bo ta interpelacija omogočila, da se v vseh podrobnostih razkrije tudi 90 milijonov evrov težka avantura prejšnjega notranjega ministra in njegove stavbe na Litostrojski, grajene na popolnoma neprimernem mestu in mimo vseh določb javnega naročanja," je pojasnila.

Policija po vseh objektivnih kriterijih dosega boljše rezultate raziskanosti kaznivih dejanj kot v preteklosti, ocenjuje ministrica. Ob tem dodaja, da so ustanovili Nacionalni preiskovalni urad, racionalizirali delovanje podpornih služb, "ni več ministra, ki bi z megafonom usmerjal policiste, ni več založenih depeš, preiskava v primeru Patria pa poteka ob zglednem sodelovanju finske in slovenske policije".

Po besedah Kresalove očitno vse to ali pa vsaj nekaj od tega prvake iz SDS skrbi. "Skrbi do te mere, da je potrebna popolna - celo osebna - diskreditacija notranje ministrice," je še zapisala ministrica.

Opozicijske stranke proti Kresalovi vložile interpelacijo: "Zadeva z bulmasitifi zahteva odstop celotne vlade"

Poslanci opozicijskih SDS, SLS in SNS so danes vložili interpelacijo zoper notranjo ministrico Katarino Kresal. Očitajo ji politično, poslovno in klientelistično vplivanje in delovanje, predvsem pri vrniti bulmastifov pokojnemu Sašu Baričeviču ter najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU).

Interpelacijo proti Kresalovi je danes vložilo vseh 38 poslancev opozicijskih SDS, SLS in SNS, je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Očitajo ji poskus zlorabe političnega vpliva na delo policije v primeru Baričevič, zlorabo uradnega položaja v zvezi z najemom stavbe za NPU, oškodovanje davkoplačevalcev zaradi korupcije in klientelizma pri najemu stavbe za NPU, ustvarjanje neenakosti pred zakonom ter nespoštovanje ustavnega načela delitve oblasti.

Za poslance LDS interpelacija zoper Kresalovo katalog laži, polresnic in natolcevanj

V poslanskem klubu LDS interpelacijo zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal ocenjujejo kot katalog laži, polresnic in natolcevanj. Opozarjajo, da pobudniki interpelacije ne navajajo argumentov, ki bi dokazovali vpletenost ministrice in predsednice LDS v protizakonite ali neetične dejavnosti.

Kot so zapisali v pisnem odzivu na interpelacijo, je Kresalova očitke, navedene v interpelaciji, že večkrat javno in argumentirano zavrnila.

Ministrici v LDS zaupajo, da svoje delo opravlja dobro, zakonito ter zavzeto. In prav to je po njihovih navedbah "morda vzrok, da je že praktično od prvega dne sodelovanja v vladi tako zelo moteča predvsem za politično stranko, o kateri mediji poročajo, da je vpletena v mednarodni korupcijski škandal".

V poslanskem klubu LDS navajajo, da se Kresalova tudi ne vpleta v delo policije, "tako kot njen predhodnik, ki je med izselitvijo družine iz Ambrusa osebno in z megafonom v roki prevzel poveljevanje policiji".

Pričakujejo, da bo Kresalova, tako kot ob prvi interpelaciji, ki jo je pred natanko enim letom vložila ista stranka, očitke enako učinkovito in nedvoumno zavrnila. Ob tem pa še poudarjajo, da sorodstvene, prijateljske in druge vezi z osebami, ki niso člani SDS, niso kriminalno dejanje in tudi ne vzrok za odpoklic ministrice.

Tanko: V vrnitev psov je bilo vpletenih veliko ljudi, tako ali drugače povezanih z LDS

Glede afere Baričevič Tanko opozarja, da je bilo v vrnitev psov vpletenih veliko ljudi, ki so "tako ali drugače povezani z LDS". Po njegovem mnenju se zaradi velike povezanosti preiskava tega primera tudi nikamor ne premakne. "Lahko se sprašujemo, ali so to res naključja ali pa gre za sistematičen, poslovno-prijateljski, politični pristop ter napad na pravno državo in enakost pred zakonom," pravi Tanko.

Po njegovih besedah je celotni postopek policijske preiskave primera Baričevič potekal zelo nenavadno in kaže na to, da je prišlo do političnega vplivanja. Opozarja, da je policija o dogodku najprej obvestila Kresalovo, in to pred preiskovalnim sodnikom in okrožnim tožilcem. "Ministrica je najbrž takoj obvestila tudi svojega življenjskega partnerja Senico, ki se je že kmalu po tem incidentu znašel v kliniki Barsos," še ocenjuje Tanko.

V opoziciji tudi menijo, da je pri podpisu pogodbe z Ram Investom za potrebe NPU prišlo do negospodarnega ravnanja. Kot je dejal Tanko, objekt na Litostrojski "kar naenkrat ni bil več dober", čeprav bi bila najemnina zanj ugodnejša. Tanko še opozarja, da se je že pred selitvijo NPU "zelo pritiskalo na nekatere državne institucije, da bi se preselile na to lokacijo". Po njegovih besedah sta Kresalova in LDS tako s pomočjo politike reševala stiske zasebnih investitorjev.

Kres: Očitno pred zakonom nismo vsi enaki

Po mnenju poslanca SLS Gvida Kresa pa sta postopek vrnitve psov Baričeviču in posledično tragični dogodek razkrila celo vrsto povezav, o katerih je treba spregovoriti. V SLS tako želijo po njegovih besedah razjasniti, ali imamo pravno državo za vse ali le za nekatere.

Kres ocenjuje, da je v postopku vrnitve psov zmagal zasebni interes lastnika, ni pa bil zaščiten javni interes. "Očitno pred zakonom nismo vsi enaki," pravi Kres in dodaja, da so vse povezave med akterji preveč zgovorne, da bi lahko govorili o naključju. Po njegovih besedah te kažejo na tesno navezo skupine ljudi, v katero sodi tudi ministrica Kresalova in katerih delovanje je pripeljalo do vrnitve psov lastniku ter posledično do tragičnega dogodka.

Jelinčič: Tudi Pahor z vsemi močmi brani Kresalovo

Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič pa poudarja, da iste osebe najdemo tudi pri drugih dogodkih. "Vedno isti politični krogi, v katere pa ni vključena samo LDS," pravi Jelinčič in dodaja, da je tudi predsednik vlade Borut Pahor tisti, ki z vsemi silami brani Kresalovo.

"Ta zadeva zahteva odstop celotne vlade, ali pa vsaj nekaterih ministrov in premiera, saj je on tisti, ki poskuša vse zadeve prikriti," še meni Jelinčič.

Interpelacijo proti Kresalovi so sicer že prejšnji teden napovedali v SDS, ko so notranje ministrstvo pozvali, da prekine pogodbo o najemu prostorov s podjetjem Ram Invest. Gre sicer že za drugo interpelacijo proti Kresalovi, saj so jo pred natanko letom dni poslanci SDS enkrat že vložili zaradi izdajanja odločb izbrisanim.

Erjavec presenečen, kako enotna je opozicija glede interpelacije zoper Kresalovo

V DeSUS se bodo do interpelacije zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal opredelili, ko bodo interpelacijo prejeli in ko se bodo s Kresalovo pogovorili, je danes v Ljubljani dejal predsednik stranke Karl Erjavec.

Erjavec je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil, da je zaradi pogostih očitkov interpelacijo pričakoval, presenetilo pa ga je, da se je opozicija glede tega uspela poenotiti. Stranka se bo o tem opredelila, ko bodo interpelacijo prejeli in jo prebrali, ministrico pa bodo tudi povabili na pogovor v poslansko skupino.

Tudi vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec pravi, da bodo svoje stališče - podobno kot v primeru kmetijskega ministra Milana Pogačnika - povedali potem, ko se bodo z zadevo seznanili. Kot je dejal za STA, se želijo s problematiko seznaniti s strani tistega, zoper katerega je interpelacija vložena. Godec tudi v primeru Kresalove pričakuje razpravo na vladi in odgovor premiera Boruta Pahorja, "potem se bomo odločali".

Erjavec je še izrazil mnenje, da nova interpelacija kaže, da se boj med opozicijo in pozicijo zaostruje. "Očitno bo pomlad zelo živahna in razburkana, seveda bo pa to slabo za izhodno strategijo in tiste projekte, ki jih mora ta vlada izpeljati, če želimo čim prej iz gospodarske in finančne krize," pravi.

Zalokar Oražem: Interpelacije, izredne seje DZ in ustavne obtožbe jasno kažejo, kdo v tej državi se ukvarja s problemi krize

V poslanski skupini Zares ne komentirajo interpelacije zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal, niti teksta interpelacije, ker ga morajo prej še prebrati. Želijo pa počakati tudi na odgovor ministrice, je povedala vodja poslanske skupine Cveta Zalokar Oražem.

To, kar se dogaja z interpelacijami, izrednimi sejami državnega zbora, vložitvami ustavnih obtožb in tudi zadnja interpelacija zoper Kresalovo po mnenju Zalokar Oražmove "jasno kaže na to, kdo v tej državi se resnično želi ukvarjati s problemi gospodarstva, krize in naše prihodnosti".