"Pričakujemo lahko, da bo v začetku jeseni vlada sprejemala odločitve, ki so povezane z naložbami na področju energetike," je v izjavi za javnost po seji sveta dejal Pahor. Ker gre za zelo drage odločitve, ki imajo tudi okoljske in socialne posledice, jih želijo preveriti z najširšo javnostjo, tudi s strokovno, je pojasnil.

Spomnil je, da je bila odločitev o Tešu 6 sprejeta pred leti, vloženih je bilo že 120 milijonov evrov sredstev. Morebiten odstop od naložbe po njegovi oceni ne bi pomenil le konec obratovanja Teša v nekaj letih, ampak bi verjetno s finančnimi sankcijami dodatno obremenil proračun za naložbo, ki je ne bi bilo. V primeru nadaljevanja naložbe v Teš 6 pa bo treba vložiti več kot milijardo evrov, je izpostavil.

Strateškemu svetu je Holding Slovenske elektrarne (HSE) podal poročilo o prednostih izgradnje Teša 6, člani pa so se odločili, da svet pridobi še kakšne druge analize ali dokumente o tem, kaj je najbolj primerna strateška odločitev z gospodarskega, okoljskega in socialnega vidika glede Teša 6 za Slovenijo v prihodnje.

"Treba je potegniti črto in ugotoviti, zakaj bo slovenska vlada, državni zbor in investitor povlekel odgovornost, zato da se s projektom ali nadaljuje ali ugasne ali morda spremeni," je poudaril premier. Dodal je, da je za to določitev še dovolj časa, vendar pa je treba podlage za odločitev sprejeti hitro.

Dodal je, da poroštvo za projekt - 80 odstotkov naložbe - prevzema država, zato je prav, da se o tem preudarno razmisli. "Gre za preveč denarja in preveč usodne posledice ene ali druge odločitve," je izpostavil in dodal, da ne gre le za finančne posledice, ampak tudi za posledice, povezane s proizvodnjo električne energije in cenami.

Predvidoma konec marca bo za javno obravnavo pripravljen nov nacionalni energetski program, v prvi polovici leta bo vlada mednarodni javnosti, ne le slovenski, v obravnavo dala okoljsko poročilo, je še navedel Pahor.

Kot je dejal gospodarski minister Matej Lahovnik, se bosta v primeru negativne odločitve o Tešu 6 po letu 2013 Teš in Premogovnik Velenje začela postopoma zapirati. To pomeni, da se bo takoj zaprlo vsaj 3000 delovnih mest neposredno in dvakrat toliko posredno, je menil.

Minister se je dotaknil tudi protikorupcijske klavzule o Tešu 6. HSE je danes poslal poročilo, sam gradiva sicer še ni videl. Spomnil je, da je treba po njegovem mnenju v vse pogodbe v javnem sektorju vključiti protikorupcijsko klavzulo tako, da bo ta smiselna in bo omogočala sankcije, v kolikor bi prišlo do kakršnihkoli spornih ravnanj.

"V kolikor se bo pokazalo, da - glede na strokovna mnenja - protikorupcijska klavzula, ki je vključena v to pogodbo, ni dobra, bom predlagal HSE oz. Tešu, da v soglasju z drugo pogodbeno stranjo doseže dopolnitev," je izpostavil.

Direktor direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu Janez Kopač je pojasnil, da je bila vloga za okoljsko dovoljenje Teša 6 takšna, da bo peti blok v hladni rezervi, četrti pa bo ugasnil. Če bi bila vloga drugačna, po njegovi oceni okoljskega dovoljenja ne bi dobili.

Odstopa Vlada Dimovskega iz sveta Lahovnik ni želel komentirati, je pa po njegovem mnenju k temu botrovala odločitev, da Dimovski ustanovi svojo politično stranko. Glede na to, da namerava Dimovski na politično prizorišče vstopiti kot predsednik stranke, je po Lahovniki oceni manj primerno, da je član sveta, saj tudi predsedniki drugih političnih strank niso člani tega sveta.