"Maščevanje" tajnice

46-letna Cinzia Cracchi je sodelavka štiri leta starejšega Delbona že skoraj sedem let. Par se je razšel nekaj tednov pred občinskimi volitvami, na katerih je lani Delbono nastopil kot kandidat demokratske stranke. Dejstvo, da gospa Cracchi s prekinitvijo razmerja ni bila zadovoljna, je med volilno kampanjo izrabil Delbonov protikandidat Alfredo Cazzola. Na osnovi izjav poraženca in pričevanja gospe Cracchi je tožilstvo proti županu odprlo preiskavo. Ko je tožilstvo prišlo na sled zlorabi službenih kreditnih kartic, s katerimi naj bi Delbono svoji bivši tajnici plačal potovanja v London, Peking in New York, je župan včeraj odstopil. Rdeča Bologna, ki je v Italiji simbol učinkovitosti javne uprave, transparentnosti poslovanja in branik etično neoporečne politike, je zdaj na kolenih.

"Odstop Delbona je zadnja gesta, s katero je levico še mogoče ločiti od desnice," je včeraj dejal nek komentator, ko je poudaril, da Berlusconi kljub svojim spolnim in korupcijskim škandalom ni in nikoli ne bo odstopil.

Demokratska stranka tudi brez kompasa

Pred nekaj meseci je odstopil Piero Marazzo, guverner dežele Lacij, ki se je dal ujeti in izsiljevati zaradi spolnih odnosov s transseksualci.

Toda spolni škandali in korupcija niso edini škandali, ki pestijo največjo stranko opozicije. Naslednici italijanske komunistične stranke, ki je bila dolga leta branik moralne neoporečnosti, zdaj grozi zlom tudi zaradi njene politične neorientiranosti. Videti je, da je v zadnjih letih na politično sredino razširjena ter reformistično opredeljena stranka izgubila tudi svoj politični kompas.

Vrh stranke je po padcu Prodijeve vlade poskusil z Veltronijem, nato s Franceschinijem, zdaj pa še z Bersanijem. Pred prvim pomembnim dogodkom, se pravi pred deželnimi volitvami v marcu, pa stranki grozi, da bo tudi z novim vodstvom doživela še en brodolom.

Nichi Vendola (52) je guverner Apulije. Homoseksualec, a ne glede na to priljubljen politik, je marca hotel ponovno kandidirati za guvernerja dežele. Vrh stranke v Rimu se je odločil proti kandidaturi popularnega Nichija in za kandidata izbral osebo, ki jo je podprla tudi Casinijeva stranka UDC. Apulija naj bi bil test novega zavezništva, s katerim naj bi demokrati poskušali na naslednjih političnih volitvah premagati Berlusconijevo koalicijo. Toda tisto kar se rojeva v rimskih palačah, očitno nima nikakršne zveze z dogodki zunaj Rima. V skladu s strankarskim statutom je Vendola organiziral deželne predstrankarske volitve. Njegovo kandidaturo je podprlo 200.000 prebivalcev in članov stranke. To je več, kot sta za svoji kandidaturi dobila Prodi in Bersani.

V Rimu je zdaj tako, kot da bi nekdo na sedež stranke zlil krop. Mnogi mislijo, da je za zgrešene odločitve stranke, ki se bliža brodolomu, kriv še vedno vplivni Massimo D’Alema (61), bivši sekretar in predsednik stranke. "Od kar je diplomiral, D’Alema še ni zadel niti enkrat," je ob novici iz Apulije dejal sloviti Umberto Eco ter dodal , da se je demokratska stranka rodila z napako. "Nastala je s hladno spojitvijo strank, ne z združitvijo laikov. Rezultati so vidni. Treba bo poiskati nekaj novega," pravi Eco, ki pa ne ve, kaj naj bi tisto novo bilo.