Teden dni po potresu 7. stopnje po Richterjevi lestvici, ki je razdejal prestolnico Haitija, pomoč še vedno ne pride dovolj hitro do vseh, ki jo potrebujejo. Letališče, ki ga je prevzela ameriška vojska, ne zmore dovolj učinkovito obvladovati povečanega prometa, haitijske vlade ni na spregled, kakor ne policije, ki prebivalce mesta celo poziva, naj sami obračunajo z oboroženimi kriminalci in roparji.

Za dobro novico je poskrbela mehiška reševalna ekipa, ki je izpod ruševin zgradbe, v kateri je umrl katoliški nadškof Haitija, rešila 69-letno Eno Zizi. Še dve ženski pa so rešili izpod ruševin univerzitetne zgradbe. Ocene o umrlih še vedno niso dovolj natančne, čeprav naj bi po uradnih podatkih potres doslej terjal 75.000 življenj. Oblasti se bojijo, da se utegne število mrtvih na koncu povzpeti do 200.000, okoli 250.000 ljudi naj bi bilo ranjenih, kar 1,5 milijona jih je brez strehe nad glavo.

Nujno pomoč potrebuje najmanj tri milijona ljudi, Svetovni program za hrano (WFP) ZN pa je v torek sporočil, da so doslej razdelili 250.000 pripravljenih obrokov hrane. V naslednjih 30 dneh jih želijo razdeliti 100 milijonov, za zdaj pa imajo od različnih vlad skupaj nabranih obljub za 16 milijonov obrokov.

Pomoč prihaja počasi, ker je uničena infrastruktura. Tako cestna, kot tudi komunikacijska. Potres je onemogočil vodstvo misije ZN na Haitiju, vlada Haitija je neučinkovita, po mestu Port-au-Prince pa se potikajo oborožene tolpe roparjev, ki so se jim pridružili pobegli kaznjenci iz porušenega zapora.

Ameriška vojska je v torek prevzela območje okrog porušene predsedniškem palače in glavne bolnišnice ter nemudoma razgnala množico, ki je onemogočala dostop. To pa je med delom prebivalstva nemudoma povzročilo zamero. Velik problem naj bi bilo tudi to, da se ne ve, kdo je pristojen ali so to ZN ali ameriška vojska.

Na ameriško vojsko sicer letijo kritike zaradi dajanja prednosti pristankom in vzletom lastnih letal, čeprav vojska zagotavlja, da so do torka letališče, ki je pred potresom lahko sprejelo le 30 letal na dan, usposobili za 180 poletov na dan. Organizacija Zdravniki brez meja pa se je medtem uradno pritožila zaradi zamude s pristankom letala z nujno kirurško opremo.

Francoski minister za mednarodno sodelovanje Alain Joyandet je zahteval preiskavo ZN glede početja Američanov, francoski predsednik Nicolas Sarkozy pa je Američane zagovarjal. Zagovarjali so jih tudi na ZN, saj naj bi letališče pod Američani vsaj delovalo, poleg tega pa tudi ameriška vojaška letala dovažajo pomoč.

Varnostni svet ZN je v torek odobril povečanje števila pripadnikov misije ZN na Haitiju za 2000 vojakov in 1500 policistov. Trenutno je tam 7000 vojakov in 2100 policistov. Ameriških vojakov je tam že okoli 10.000, vendar pa je obrambni minister Robert Gates zavrnil možnost opravljanja policijskih nalog. Silo bi lahko uporabili le za samoobrambo.

Predsednik Haitija Rene Preval je svojim državljanom doslej od potresa spregovoril le enkrat, in sicer v radijskem posnetku. Prav tako le enkrat pa si je po mestu ogledal, kaj se dogaja.