"Mi smo tam v podporo njim in vladi Haitija," je izjavil Gates, ki je na poti v Indijo. ZDA so po potresu minuli teden na Haiti napotile več kot 5000 vojakov, v ponedeljek pa je tja prispelo dodatnih 2200 marincev. Njihova vloga je predvsem zagotavljati varnost med odpravljanjem posledic potresa in razdeljevanjem pomoči.

"Nisem slišal, da bi na katerikoli točki igrali vlogo policista," je zagotovil ameriški obrambni minister. Po njegovih besedah je zagotavljanje varnosti "prednostna naloga". "Navsezadnje ne moremo dostavljati hrane in vode, če nimamo ustreznih varnostnih razmer," je dodal.

Gates je še pojasnil, da imajo ameriški vojaki dovoljenje uporabiti silo, da obranijo sebe in druge, če je potrebno. "Kamorkoli napotimo svoje vojake, imajo ti dovoljenje in pravico do samoobrambe, imajo pa tudi pravico braniti nedolžne Haitijce in predstavnike mednarodne skupnosti, če vidijo, da se nekaj dogaja," je dejal Gates.

Ameriške oblasti so se medtem odločile, da bodo haitijskim sirotam dovolile vstop v državo. Ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano je pojasnila, da si bodo ZDA prizadevale, da bodo otroci našli svoje družine na Haitiju, bodo pa dovolili vstop v državo otrokom, ki so primerni za posvojitev. Vrata v ZDA ne bodo odprta za vse haitijske sirote, temveč bodo vsak primer obravnavali posebej, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Avstralija pa je danes napovedala, da bo podvojila svojo nujno pomoč za Haiti. Ta zdaj znaša skupaj 15 milijonov avstralskih dolarjev (9,6 milijona evrov), poroča AFP.