Nagajivi polhi

Ker ne vem več, kaj bi storil z "nadlego" v vikendu, se obračam k vam po nasvet in pomoč.

V vikendu na Uskovnici (1150 metrov) imam verjetno polha ali jih je celo več (mogoče tudi kaj drugega!), ki mi uničujejo živce in spanje med letom. Seveda jih še nismo videli, zaznavamo pa njihovo prisotnost. Ob vikendu videvamo tudi veverico in podlasico. Poleti lovimo miši (zanje poskrbimo tudi pozimi), jim nastavimo zastrupljeno pšenico in lepilo, sicer se zgodi, da pridejo tudi v bivalni prostor in lahko si zamislite, kakšno škodo naredijo.

Premalo poznam karakteristiko in navade polhov, veveric ali podlasic, da bi nočni hrup, ki ga zganjajo, lahko določila. Kakšno škodo delajo, tudi ne vem in je ne zasledim, podstrešje je zaprto, vendar lahko pridejo po steni in preko drvarnice. Je možno, da povzročata hrup tudi veverica ali podlasica? Od prijaznega lovca sem dobila skrinjice, jih napolnila z vabo - hruške, napojene z žganjem - jih nastavila, vendar ni bilo nobenega rezultata.

Kaj lahko še storim, da se te nadlege rešim? Mi lahko pomagate z nasvetom? D. G., Grosuplje

Veverice in podlasice sicer rade pridejo do vikenda, ki stoji ob robu gozda, vendar pa v njem samem z njimi ni težav. No, pa smo zopet pri polhih; pri polhkih, ljubkih simpatičnih glodavcih iz naših gozdov in logov, ali pri polhih, nadlogi na naših vikendih na obronkih gozdov. Ko gre za ropot v podstrešju na vikendu preko leta in ko gre za vaše načete živce, pomislimo na polhe. Na vikende in v vikende, kamor lastniki bolj malo zahajajo, se sicer lahko vselijo in gnezdijo tudi dihurji, kune, podlasice, celo lisice in še kaj bi se našlo, če obstajajo na hiši tako velike odprtine, ki jim vstop dopuščajo.

Na vaši Uskovnici se polhi dokončno predramijo iz zimskega spanja nekako v sredini maja, so preko leta in še posebno jeseni aktivni, k počitku pa se spravijo novembra. Po našem nižavju je njihova letna aktivnost nekoliko daljša. Ko se na nekem vikendu zaredijo dve ali tri družinice polhov, ropot toliko naraste, da ga je resnično težko prenašati. Zvečer se "posvetujejo in trenirajo", potem vam nekaj ur pustijo spati, zjutraj pred svitom pa si imajo ob vrnitvi na vikend zopet toliko za "povedati". Takrat od petih do šestih zopet nastopi čas za vaš počitek. Težko je vikend tako zatesniti, da mali polhek ne bi našel vhoda, vendar vsak lastnik vikenda najprej poskusi s tem. Vredno je odžagati bližnje veje in podreti bližnja drevesa ali odstraniti grmovnice ob vikendu. S tem malo žrtvujemo okras in kakšno senco, po drugi strani to ni všeč polhom, ohranjate pa trajnost hiše. Če imate v vikendu elektriko, lahko poskusite z aparati, ki proizvajajo valove visokih frekvenc oziroma valovnih dolžin, ki so za človeka neslišne in neškodljive (več kot 3600Mz), mali glodavci, kot so miši, polhi, podgane, veverice, pižmovke, podleski in voluharji, pa jih ne prenesejo in se odselijo. K odselitvi jih bo spodbudila še naša prisotnost, vključen TV-sprejemnik, radio tri dni in tri noči zapovrstjo. Nekateri lastniki vikendov so nam zatrjevali, da je najboljše igrati na diatonično harmoniko, zopet drugi, da edini uspeh zagotavljajo živolovke, ki za vabe uporabijo lešnike, orehe, bukov žir, nektarine in še posebno suhe češnje, polite s kapljicami višnjevega likerja. Ujete polhe potem spustijo v oddaljene gozdove. Živolovke različnih vrst je mogoče kupiti tu in tam v naših trgovinah. Zanje lahko povprašate v azilih oziroma zavetiščih za pse, mačke in prostoživeče živali. Z njimi redno lovijo tako imenovane klateške mačke, ki so moteče za človeka, okolje, in druge prostoživeče živali. Končno obstaja možnost odlova polhov na vikendu s pastmi, kakršne uporabljajo v jeseni za odlov polhov polharji. Pasti polhe hitro in neboleče usmrtijo. Za tak odlov bi morali imeti posebno dovoljenje pristojnih lovskih družin in pristojnih polharskih društev. (mi)

Slabo prezračevanje

Zadnje čase prezračevanje v mojem akvariju "peša", saj iz razpršilnega kamna prihaja le še nekaj mehurčkov. Kamen sem že zamenjal. Ali menite, da je delo zmanjšala črpalka? Bo treba kupiti novo ali pa se da zamenjati gumijasto opno v črpalki? Se v zoo trgovinah dobijo takšne nadomestne opne? J. T., Ljubljana

Ker ste razpršilni kamen že zamenjali, je res možno, da je gumijasta opna oslabela oziroma je iztrošena. Verjetno je popustila pri zgornjem vijaku, s katerim je pritrjena. Tako zrak pušča ob steblu vijaka in črpalka seveda ne more iztisniti dovolj zraka v sistem. Zato morate nujno zamenjati opno. V zoo trgovinah boste morali za opno sami povprašati, pri čemer morate navesti tip črpalke (najbolje, da jo nesete kar s seboj). Črpalke oziroma opne se navadno iztrošijo v šestih ali sedmih letih. (ak)

Prehrana skalark

V akvarij z raznimi tropskimi ribami sem pred kratkim "dodal" še tri skalarke rumenkaste barve. Ali skalarkam zadostuje običajna kosmičasta hrana za tropske ribe ali potrebujejo še kakšen prehrambeni dodatek? Zoran G., Ljubljana

Za prehrano skalark je najboljša živa hrana (tubifeksi ali komarjeve ličinke). To lahko nabavite v zoo trgovinah zamrznjeno. Dobra je tudi kosmičasta hrana, vendar sta potem rast in razvoj skalark počasnejša. V naših zoo trgovinah imajo posebne hrane za vse vrste rib in tudi skalark. Lahko pa hrano pripravite sami. Kupite sardele ter njihovemu mesu dodate še meso školjk dagenj. Premešate, zmeljete in shranite v polivinilasto vrečko. Maso potlačite v obliko plošče in jo nato postavite v zamrzovalnik. Tako pripravljeno hrano lahko uporabljate trikrat na teden. Ta hrana je vitaminsko zelo bogata, ima vse minerale in je dobra za hranjenje vseh vrst akvarijskih rib. (ak)