Pogajanja z mafijo

O kratkem obdobju pred Berlusconijevim prihodom na politično prizorišče v teh dneh v Italiji poteka informacijska vojna. Kot smo že poročali, so sodni preiskovalci na osnovi izjav nekaterih mafijskih skesancev zdaj blizu dokazom, da so leta 1992 med italijansko državo in coso nostro potekala pogajanja. Mafija je takrat državi, ki jo je pretresal največji korupcijski škandal po drugi vojni, napovedala vojno. V zrak je poslala Giovannija Falconeja in Paola Borsellina, sodna preiskovalca, ki sta pred sodišče postavila mnoge mafijske velikaše. Oslabljena država se je po skrivnih kanalih skušala z mafijo pogoditi za dosego premirja.

Naslednje leto je v vrhu cose nostre prišlo do sprememb. Aretiranega Tota Riino je zamenjal Bernardo Provenzano, ki je v Rimu iskal nove politične kanale. Na pogorišču povojnega političnega razreda, ki je izginil v ognju korupcijskega škandala, so sredi leta 1993 tleli poganjki nove, Berlusconijeve politične organizacije. Skoraj istočasno so v Rimu, Firencah in Milanu eksplodirale nove bombe. Takratne policijske preiskave so nakazovale, da gre za nove atentate mafije in za poskus nadaljnje destabilizacije oblasti.

Mafija bi rada svojo televizijo

Pred nekaj meseci so štiri tožilstva s pomočjo mafijskih skesancev prišla do novih spoznanj. Novi vrh mafije naj bi leta 1993 v Berlusconiju odkril potencialnega sogovornika. Bombne atentate leta 1993 je po izjavah skesancev dejansko organizirala mafija, vendar le zato, da bi z njimi pomagala na oblast Berlusconiju. Cosa nostra je s poslovnežem Berlusconijem stopila v stik preko Marcella Dell’Utrija, glavnega organizatorja stranke Naprej, Italija. Poleg tega naj bi Bernardo Provenzano, novi šef cose nostre, Berlusconiju napisal pismo, v katerem je kot protiuslugo zahteval televizijsko mrežo za mafijo.

Ploha izjav mafijskih skesancev je tožilstva spodbudila, da so tudi proti Berlusconiju in Dell’Utriju odprla sodno preiskavo. Novico o tem, da tožilstva proti premierju že vodijo preiskavo, so pred nekaj dnevi objavili celo Berlusconiju naklonjeni časopisi.

Tožilstvo v Firencah je preiskavo zanikalo, medtem ko tožilstvo v Palermu o zadevi molči. Dobro obveščeni in Berlusconiju naklonjeni viri so prepričani, da preiskava proti premierju že poteka. Pretekli konec tedna je zaradi tega Berlusconi ponovno napadel sodstvo, svoje domnevne zveze z mafijo pa ocenil za izmišljotine ter dejal, da bi najraje podavil vse tiste, ki pišejo knjige in snemajo nadaljevanke o mafiji.

Poleg izjav skesancev, za katere bo težko zbrati materialne dokaze, pa so govorice o Berlusconijevem sodelovanju z mafijo ponovno oživile sume o izvoru njegovega kapitala. Po skromnih začetkih na začetku 60. let je Berlusconi za nekaj časa izginil s poslovnega prizorišča, po povratku nekaj mesecev kasneje pa se je lotil izgradnje velikega stanovanjskega naselja v Milanu. Še danes ni znano, kdo je bil skrivni finančnik, ki je Berlusconiju omogočil njegovo bliskovito poslovno kariero. Natolcevanj in odkritih namigov v zvezi z mafijo, je bilo že takrat veliko. Rdečo nit o sumljivem začetnem kapitalu pa v teh dneh oživljajo govorice, da ima neki mafijskem klan v Berlusconijevem Mediasetu 20-odstotni delež.