Tedaj se izteče tudi rok, v katerem morajo investicijske družbe (id), ki so nastale s preoblikovanjem pidov, med delničarje razdeliti najmanj 20 odstotkov dobička, ki so ga ustvarile leta 2006 ali pa plačati davek od dobička. Tega do zdaj med vsemi idi ni naredil le še NFD 1, ki je v lasti 35.700 malih delničarjev in ki ima tudi največ obveznosti iz tega naslova.

V Dnevniku smo razkrili, da so na ministrstvu za finance sredi avgusta nameravali spremeniti zakonodajo in NFD 1 ID omogočiti, da bi delničarjem dividendo izplačal v treh letnih obrokih do konca novembra leta 2011. Po burnem odzivu javnosti in številnih malih delničarjih NFD 1 ID je moral minister za finance Franc Križanič umakniti predlog za spremembo zakona.

S sklicem vnovične skupščine (redna skupščina je potekala sredi avgusta letos) se je odprla tudi možnost, da delničarji NFD 1 ID s posebno revizijo dobijo odgovore na do zdaj še nepojasnjene posle. Spremenjen zakon o pravnih naslednicah pidov (ZPNPID) je namreč malim delničarjem naslednic pidov omogočil, da zavarujejo svoje premoženje in lastniške pravice, ki so bile do zdaj v številnih primerih zapostavljene. Že samo deset delničarjev lahko po novem doseže posebno revizijo poslovanja, in sicer le tako, da pošljejo zahtevo za razširitev dnevnega reda s točko o imenovanju posebnega revizorja. ZPNPID ima tudi "varovalko", po kateri lahko sodišče na predlog najmanj desetih malih delničarjev imenuje posebnega revizorja, česar ne morejo preprečiti niti uprava niti večinski lastniki.

Po nekaterih informacijah je že pred časom več (nezadovoljnih) malih delničarjev NFD 1 ID preučevalo možnost, da bi prek posebne revizije preverili nekatere nepojasnjene posle, v katere je bil vpleten NFD 1 ID. Ali bodo to uresničili na tokratni skupščini, bo znano v naslednjih dneh. "Na Vseslovenskem združenju malih delničarjev že pripravljamo zahtevo za uvedbo posebne revizije," nam je povedal predsednik združenja Kristjan Verbič in pozval preostale male delničarje, naj se pridružijo pobudi.

matjaz.polanic@dnevnik.si