Direktor Slovenske odškodninske družbe (Sod), ki je drugi največji lastnik Mure, se je danes s Starmanom sestal na sedežu družbe v Murski Soboti. Predaja poslov Starmanu, ki je danes prevzel položaj, je bila po Kuntaričevih besedah slabo pripravljena, saj dokumenti niso bili ustrezno pripravljeni.

Starman tudi ni bil obveščen o sporočilu nemške družbe Hugo Boss, da ustavlja dobavo materiala. "Starman ni dobil dokumenta o Bossovi prekinitvi. Informacija je, da naj bi nemški partner samo zadržal nadaljnje dobave blaga, dokler se ne razjasni situacija v podjetju," je povedal Kuntarič.

Starman je glede prekinitve Bossa ponovil, da se bodo potrudili, da bodo obnovili zaupanje. "Upamo, da je prekinitev samo začasna in da se bomo dogovorili za nadaljnje sodelovanje," je po srečanju s Kuntaričem dejal za STA.

Kuntarič se je sestal tudi z nekdanjim članom uprave Mure delavcem Milanom Mörecem, ki je po Kuntaričevih besedah Boss pripeljal v Muro. Tako so se za zagotovitev sodelovanja z nemško družbo odločili, da bo Mörec poleg Starmana vstopil v vodstveno strukturo Mure.

Starman je še dejal, da stvari glede stečajnega postopka še niso dokončane, da pa je "bolj ali manj jasno, da se bo na mrtvih podjetjih izpeljal stečajni postopek, da se bo lahko nadaljevalo na novem jedru". Tako še ni jasno, katera podjetja iz Murine skupine bodo šla v stečaj, saj Starman še nima vseh podatkov iz bilanc teh podjetij, po katerih bo ugotovil, ali so podani razlogi za stečaj ali ne.

Nemška družba Hugo Boss je ustavila sodelovanje z Muro

Nemška družba Hugo Boss je zaenkrat ustavila sodelovanje z Muro, je danes v Murski Soboti povedal predsednik uprave družbe Bojan Starman. Izrazil je upanje, da bo ta partner takoj, ko se bo stanje stabiliziralo, nadaljeval sodelovanje z murskosoboškim podjetjem.

"Upam, da bo takoj, ko se bodo zadeve stabilizirale, ta partner sodeloval naprej in da bomo našli še kakšnega drugega partnerja," je povedal Starman, ki je danes prvi dan na položaju predsednika uprave. V družbi danes sicer potekajo le vzdrževalna dela, proizvodnja stoji, delavci so na čakanju.

Po Starmanovih besedah je za podjetje najbolj bistveno, ali bodo partnerji obstali. "Kupec mora vsak dan vedeti, kakšno je stanje. Vsaka prekinitev sproži razmišljanje, ali je tu še smiselno tvegati," pravi. Stanje želijo urediti in sporočiti vsem potencialnim partnerjem, kakšen je položaj, da bodo brez skrbi glede svojih vlaganj.

Direktor Slovenske odškodninske družbe (Sod), ki je z 12,2 odstotka drugi največji lastnik Mure, Tomaž Kuntarič je STA povedal, da je Hugo Boss Muro obvestil, da do nadaljnjega ustavlja dobavo materiala. "To ne pomeni, da je sodelovanje popolnoma prekinil, ampak po moji oceni čaka, kako se bodo stvari razpletle," pravi Kuntarič, ki se na sedežu družbe seznanja s trenutnim stanjem v podjetju.

Premier Borut Pahor je na novinarski konferenci po današnji seji vlade izrazil upanje da to ni zadnja beseda tega nemškega partnerja. "Kolikor bo v moči vlade, si bomo prizadevali - ne samo pri tem partnerju, ampak tudi pri ostalih -, da bo družba Mura in partnerji dobila naročila, da bomo izvedli načrt, ki smo ga imeli z Muro," je dejal predsednik vlade.

Po načrtu naj bi šla Mura v stečaj, proizvodnjo pa bi nato ohranili v "zdravem jedru", Murini hčerinski družbi Mura in partnerji, kjer med drugim šivajo za družbo Hugo Boss, pri čemer naj bi Sod z garancijami za izvedbo poslov zagotovil nadaljevanje proizvodnje. Po Starmanovih besedah naj bi se jedro sprva osredotočilo na dodelavne posle, pri lastni blagovni znamki mora biti družba previdna, saj da mora poslovati vsaj na ničli.

Na vprašanje, kdaj bo objavil stečaj, je Starman odgovoril, da takrat, "ko bomo zagotovili pogoje". Podrobno je preučil možnost prisilne poravnave in ugotovil, da kakršnakoli druga možnost kot stečaj "prinese preveč bremen in presenečenj". "Če bi uvedli prisilno poravnavo, se lahko kasneje pojavijo težave, ki jih ne bi mogli premagati," je dejal.