Po neuradnih podatkih naj bi v prvi fazi morebitni novi investitor v Muro vložil okoli tri milijone evrov, v poznejši fazi pa dodatnih nekaj milijonov evrov, ki bi bili namenjeni predvsem za razvoj lastne blagovne znamke. Pri nastajanju tako imenovane nove Mure naj bi po načrtih z določenimi sredstvi sodeloval tudi Sod, vendar za zdaj višina njegovega vložka ni znana.

Najnovejši predlog za reševanje Mure, ki ga v Sodu skrbno skrivajo pred javnostjo, naj bi predvideval ohranitev do 1400 delovnih mest. Pri tem je ključno, da bodo uprava in lastniki Mure, med katerimi je največji NFD Holding, sodelovali v polni meri. Brez njihovega soglasja na novo podjetje ne bo mogoče prenesti niti več kot 40 odstotkov delovnih mest niti Murine dejavnosti. Toda pri tem je pomembno, da vse potrebne dejavnosti izpeljejo, še preden uprava razglasi insolventno stanje.

Docent z mariborske pravne fakultete, dr. Saša Prelič, opozarja, da nastop stanja insolventnosti ni odvisen od subjektivnih ocen uprave družbe. Okoliščine, kdaj se avtomatično šteje, da je družba insolventna, določa zakon o finančnem poslovanju postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP). S tem pa za upravo nastopijo tudi dolžnosti in prepovedi po tem zakonu. "Če bi se izkazalo, da je v Muri stanje insolventnosti dejansko podano že nekaj časa, bi bilo dopustno določene posle izpodbijati, če bi se pozneje začel stečajni postopek," pojasnjuje Prelič.

Po neuradnih informacijah se tega zavedajo tudi morebitni novi investitor in predstavniki Soda. Predvsem naj bi bili zaskrbljeni, da ne bi bila tudi nova Mura del stečajnega postopka stare Mure, ki bo neizogibno sledil v bližnji prihodnosti.

Predvidevamo lahko, da bi morala novo podjetje ustanoviti sedanja Mura, sicer bi lahko upniki projekt izpodbijali v stečajnem postopku Mure. Šele v naslednji fazi pa bi neznani investitor in morebiti država novo podjetje dokapitalizirala in prek tega v prihodnosti pridobila lastniški delež. Nova Mura bi potrebna osnovna sredstva za nadaljevanje poslovanja zagotovo najela od stare Mure. Najem osnovnih sredstev je, če se bo pojavil resen investitor, mogoče pričakovati tudi, če bi Mura kmalu končala v stečajnem postopku. Stečajni upravitelj si mora prizadevati, da kljub stečajnemu postopku delovni proces, ki zagotavlja čim več delovnih mest, poteka naprej.

Da morata država in potencialni investitor projekt pripraviti skrbno, potrjujejo tudi Preličeva opozorila, da bi lahko v primeru sprožitve stečajnega postopka upniki določene posle izpodbijali. "To velja zlasti, če bi bili s takšnimi posli oškodovali upniki ali če bi se določene upnike privilegiralo," razlaga Prelič. Po njegovih ocenah ustanovitev hčerinskega podjetja sama zase ne bi nujno pomenila oškodovanja upnikov, saj bi Mura še vedno ohranila delež v zdravem podjetju, ki bi bil lahko pozneje del stečajne mase. "Toda po drugi strani ZFPPIPP jasno določa, da družba po nastanku insolventnosti med drugim ne sme preusmeriti poslovanja ali finančnih tokov na drugo pravno ali fizično osebo," dodaja Prelič.

sebastjan.morozov@dnevnik.si