Iztok Virant, generalni direktor družbe Lafarge, pravi, da so zelo presenečeni tudi nad dejstvom, da lahko minister pri tako zahtevnem in v javnosti podrobno spremljanem postopku prostodušno izjavi, da ne pozna vsebine odločbe, ki jo je izdalo ministrstvo. Menijo, da so odgovorni na ministrstvu podlegli političnim pritiskom in povsem zavestno zanemarili dejstva, da Lafarge izpolnjuje vse pogoje za pridobitev dovoljenja in so zato odločali brez strokovnih podlag.

Virant tako meni predvsem na podlagi informacij v medijih: "Uradno obvestilo ministrstva še pričakujemo. Šele na podlagi tega bomo lahko razmislili, kako naprej." Ukinitev okoljskega dovoljenja za sosežig odpadkov bo imela za trboveljsko cementarno določene posledice. Tehnološko, pravi generalni direktor, v cementarni obvladujejo proizvodni proces tako z uporabo alternativnih goriv kot z uporabo njihovega klasičnega energenta, to je petrolkoksa. "Brez uporabe alternativnih goriv bomo zagotovo čutili gospodarske posledice, saj nas ta odločitev ministra nekako vrača na stanje iz oktobra 2007. Trpela bo naša konkurenčnost, zaradi zmanjšanega povpraševanja po cementu bo del slovenskega trga zato verjetno oskrbovala bližnja cementarna iz Avstrije, ki je zaradi uporabe alternativnih goriv stroškovno učinkovitejša." Z drugimi besedami, Virant napoveduje nadaljevanje trenda iz prve polovice letošnjega leta, ko v trboveljski cementarni na pet ali šest tednov zaradi nakopičenih zalog za kakšne štiri tedne ustavijo proizvodnjo.

Izjava oziroma odločitev ministra Erjavca je prejšnji teden na drugi strani presenetila tudi okoljevarstvenike, predvsem tiste iz društva Eko krog. Vendar precej bolj pozitivno. Prepričani so, da so s tem dobili še eno bitko v vojni proti sežiganju odpadkov v Zasavju. Presenečenje ni bilo tako veliko, saj že vse od začetka menijo, da so bile v postopku pridobivanja okoljskega dovoljenja številne nepravilnosti in napake, ki so jih očitali predvsem Agenciji RS za okolje, inšpekcijskim službam in številnim ustanovam, ki naj bi bile v svojih mnenjih pristranske na škodo zasavskih prebivalcev. Okoljevarstveniki hkrati izražajo zaskrbljenost, da bo družba Lafarge v ponovljenem postopku pridobivanja okoljskega dovoljenja glede uporabe odpadkov dobila še večje ugodnosti, kot jih je imela do zdaj.

Medtem ko okoljevarstveniki razglašajo dobljeno bitko, pa v družbi Lafarge opozarjajo na morebitne posledice. Prepričani so, da ministrstvo s tako politično odločitvijo postopke nepotrebno podaljšuje ter neposredno ogroža dolgoročni razvoj in tekoče poslovanje družbe. In da je v času, ko državni proračun komaj zmore financiranje vseh podjetij v težavah, predvsem šokantno to, da uradniki s političnimi odločitvami onemogočajo poslovanje in obstoj uspešnih podjetij.