Potem ko je bila britanska banka HSBC lani prva na lestvici 1000 največjih bank, je letos zdrsnila na peto mesto. Pred njo so poleg JP Morgan Chase še Bank of America, Citigroup in Royal Bank of Scotland (RBS). Merjeno z bilančno vsoto je na prvem mestu znova britanska RBS, sledita pa ji Deutsche Bank in banka Barclays.

Kot ugotavlja The Banker, je vpliv krize na dobičke bank ključna značilnost dogajanja na svetovnem bančnem parketu. Dobiček vseh bank, ki so uvrščene na seznam 1000 največjih, se je znižal za 85,3 odstotka, z lanskih 780 milijard dolarjev na 115 milijard dolarjev. Bilančna vsota bank se je sicer povečala za 6,8 odstotka na 96.395 milijard dolarjev, a bistveno manj kot v minulih letih, piše revija.

Z odpisom izgub in dokapitalizacijo - pogosto tudi z vladno pomočjo - se je temeljni kapital bank okrepil za 9,7 odstotka na 4276 milijard dolarjev. Po navedbah analitikov revije The Banker pa je prvič v 39-letni zgodovini publikacije vodilnih 25 bank, ki obvladujejo približno 45 odstotkov bilančne vsote bank na lestvici, skupaj zabeležilo izgubo. Ta je znašala 32,37 milijarde dolarjev; najvišjo so ustvarili v RBS.

Kot še navaja revija, so globalno glede dobičkonosnosti bank zmagovalke tiste, ki so "se držale temeljev bančništva - depozitov in posojanja na domačem trgu". Zaznaven je vzpon azijskih, predvsem kitajskih bank, ki so lani ustvarile milijardne dobičke - kitajski ICBC in China Construction Bank sta nasploh vodilni po lanskem dobičku pred davki.

Sicer pa se je število bank iz Azije, ki so se uvrstile na lestvico, s predlanskih 174 povzpelo na letošnjih 193. Število bank iz ZDA se je v omenjeni primerjavi znižalo s 185 na 159, iz EU pa z 279 na 258.