Tako bodo na osmih kontrolnih točkah poti študentje medicine pohodnike ozaveščali in jim delili gradivo o programu Svit (Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki). V bližini kontrolne točke ob Koseškem bajerju (KT-2) bo na ogled tudi napihljiv anatomski model debelega črevesa. S sprehodom skozi model bodo mimoidoči lahko spoznali notranjost črevesa, možne spremembe na njem, sodelavci Programa Svit pa bodo vse pospremili z razlago in nasveti ter odpravili morebitne strahove in zadrego pred tem delom telesa in boleznijo.

Program Svit je namenjen ženskam in moškim v starosti od 50 do 69 let in je za udeležence brezplačen. V program bodo posamezniki iz ciljne populacije vključeni vsaki dve leti. Rak na debelem črevesu in danki je drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi rakave bolezni. Zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki lahko mnogim reši življenje, mnogim pa prihrani veliko trpljenja, ki prizadene tako bolnike kot svojce oseb, ki zbolijo za to zahrbtno obliko raka.

Svetovni dan gibanja za zdravje poleg Poti ob žici obeležujejo tudi preizkusi hoje na dva kilometra, ki vsako leto od pomladi do jeseni potekajo po vsej Sloveniji. S pomočjo preizkusa hoje izmerimo telesno zmogljivost ali fitnes indeks posameznika, kjer upoštevajo spol, starost, težo, višino, časa hoje in srčni utrip. Preizkus hoje poteka v naravi, na osnovi tako hitre hoje, kot jo posameznik zmore, ne da pri tem ogroža svoje zdravje. Na osnovi ugotovljene telesne zmogljivosti bodo izvajalci udeležencem svetovali ustrezno telesno dejavnost, ki bo izboljšala njihovo zdravje in dobro počutje. Po določenem času (priporočljivo po šestih mesecih) se lahko testa znova udeležimo in tako sledimo izboljšanju telesne zmogljivosti. Več informacij in datume testiranj najdete v knjižici Z gibanjem do zdravja in na spletni strani www.cindi-slovenija.net, so sporočili iz Cindi Slovenija.