Potem ko so mehiške oblasti v ponedeljek poročale, da je epidemija tam dosegla vrhunec in se umirja, je Napolitanova dejala, da nima nobenega razloga, da jim ne bi verjela. Dodala je, da so v ameriški administraciji previdno optimistični, da virus ne bo nič hujši od virusa navadne gripe, za katero v ZDA vsako leto oboli več sto tisoč ljudi, 35.000 pa jih umre.

Virus prašičje gripe je v ZDA doslej zahteval le eno žrtev, Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je do ponedeljka potrdil 286 primerov okužb v 36 zveznih državah. Vršilec dolžnosti direktorja CDC Richard Besser je dejal, da je verjetnih primerov sicer skupaj 700 v 44 državah, ker vsak, ki zboli, ne gre takoj k zdravniku.

V New Yorku so v ponedeljek odprli katoliško srednjo šolo Sv. Frančiška, kjer so odkrili prve primere okužb z virusom H1N1. Šolo so zaprli pred tednom dni in jo medtem popolnoma očistili. Šola je imela 45 potrjenih primerov prašičje gripe.

Besser je dejal, da trenutno razmišljajo, ali je nasvet, da se po ZDA zaprejo vse šole, kjer sumijo na izbruh virusa, pametno upoštevati še naprej. Do ponedeljka so v ZDA zaprli 533 šol, kar pomeni, da je doma 330.000 šolarjev v 24 zveznih državah. Šolske oblasti ponekod menijo, da je pametneje pustiti doma obolele z gripo kot pa zapreti celotno šolo.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je do ponedeljka po svetu potrdila 1085 primerov okužb z virusom prašičje gripe, pri čemer je zaradi tega umrlo 25 ljudi v Mehiki in en dojenček v ZDA. Tiskovni predstavnik WHO Gregory Hartl je sicer opozoril na zgodovino in dejal, da se je virus španske gripe leta 1918 po spomladanskem izbruhu poleti umiril, nato pa jeseni izbruhnil z vso silo in pobil med 40 do 50 milijonov ljudi.