Kot je pojasnila Jorgejeva, je 30-letnica že okrevala, vendar se še vedno nahaja doma v izolaciji. Predstavniki zdravstvenih oblasti so že poiskali ljudi, ki so bili z njo v stiku, potem ko se je vrnila iz Mehike.

Italijansko ministrstvo za zdravje pa je danes sporočilo, da so v državi potrdili dva nova primera okužbe z virusom H1N1. Za prašičjo gripo sta zbolela 16-letno dekle in 11-letni deček, ki sta se nedavno vrnila iz Mehike, žarišča bolezni. Število okuženih je v Italiji tako naraslo na štiri, je še sporočilo ministrstvo za zdravje.

Število potrjenih primerov okužbe z virusom H1N1 pa je naraslo tudi v Španiji, kjer je po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje zbolelo že 54 ljudi, od tega se jih v bolnišnici zdravi 11. V Španiji so pred tem danes poročali o 44 potrjenih primerih prašičje gripe.

Med 54 potrjenimi primeri bolezni v Španiji so tudi štirje ljudje, ki niso potovali v Mehiko. 60 sumov okužb z virusom H1N1 še preučujejo.

WHO svari pred drugim valom nove gripe

Mehiški predsednik Felipe Calderon je v nedeljo ocenil, da je Mehiki uspelo obvladovati širjenje virusa A H1N1, o vzpodbudnih znamenjih glede zajezitve širjenja virusa poročajo tudi iz ZDA. Manj optimistična pa je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), katere generalna direktorica Margaret Chan svari pred morebitnih drugim valom izbruha bolezni.

Calderon je v pogovoru v nedeljo dejal, da je državi, kjer je virus po zadnjih podatkih terjal najmanj 22 življenj, uspelo "ustaviti ali vsaj zmanjšati stopnjo širjenja virusa", poroča francoska tiskovna agencija AP. Podobno oceno je podal tudi minister za zdravje Jose Angel Cordova, ki je ob tem dejal, da je epidemija vrhunec dosegla med 23. in 28. aprilom, sedaj pa slabi. Menil je tudi, da bi v sredo v mehiški prestolnici lahko ponovno odprli zaradi preventivnih ukrepov zaprte javne prostore, kot so restavracije, šole in gledališča.

Tudi v ZDA, kjer so virus doslej potrdili v 35 zveznih državah, so zdravstveni strokovnjaki menili, da so se ZDA izognile najhujšemu, a obenem poudarili, da bo več jasno, ko se bo čez nekaj mesecev začelo obdobje običajne gripe, ki jo bo spremljal tudi nov virus.

Ministrica za zdravje Kathleen Sebelius je sicer v pogovoru za televizijo CBS menila, da prizadevanja za razvoj cepiva proti virusu A H1N1 ne bi smela spodkopati izboljšane različice cepiva proti običajni gripi, zaradi katere v ZDA vsako leto umre 36.000 ljudi.

Kljub optimističnim napovedim Mehike in spodbudnim znakom iz ZDA pa je generalna direktorica WHO Chanova v pogovoru za današnji Financial Times posvarila, da zmanjševanje števila smrtnih žrtev virusa prašičje gripe še ne pomeni, da se širjenje virusa bliža koncu. Kot je opozorila, lahko svet hudo udari tudi drugi val bolezni.

"Če se bo to zgodilo, bi bil to največji izbruh, ki mu je bil svet priča v 21. stoletju," je za FT dejala Chanova. "Upamo, da bo virus oslabel, saj če ne bo, smo na poti k velikemu izbruhu. Ne napovedujem izbruha pandemije, a če jo spregledam in se nanjo ne pripravimo, mi ne bo uspelo. Raje se pripravim preveč, kot da se ne pripravim," je Chanova tudi zavrnila kritike o pretirani reakciji na širjenje virusa.

Po nedeljskem odkritju virusa pri čredi prašičev v Kanadi je WHO izpostavila tudi pomembnost ustavitve širjenja virusa med prašiči, saj bi to predstavljalo tveganje nadaljnjega širjenja med ljudmi. A kot je opozoril strokovnjak za varnost hrane Peter Ben Embarek, tveganje pri tem predstavlja stik s telesnimi tekočinami živali in ne uživanje predelanega ali kuhanega mesa.

Felipe Calderon obsodil države, ki zaradi "nevednosti" sprejemajo "diskriminatorne ukrepe" proti Mehičanom

Države so sicer v boju proti širjenju bolezni sprejela najrazličnejše ukrepe - Kitajska je v okviru ukrepov proti širjenju virusa gripe H1N1 med drugim za 70 Mehičanov, ki so pripotovali na Kitajsko, v bolnišnicah in hotelih odredila obvezno karanteno, kar je sprožilo ostro kritiko Mehike.

Ta bo sedaj na Kitajsko poslala letalo, ki bo njene državljane prepeljalo nazaj v domovino. Mehiški predsednik Felipe Calderon je obsodil države, ki so po njegovih besedah "zaradi nevednosti in napačnih informacij" sprejele "diskriminatorne ukrepe" proti Mehičanom, čeprav pri tem ni izpostavil nobene države. Kitajska je sicer danes zanikala, da so tarča preventivnih ukrepov Mehičani ter zatrdila, da ukrepi niso diskriminatorni, še piše AFP.

V Mehiki, središču izbruha novega virusa, je sicer po najnovejših podatkih z virusom potrjeno okuženih 568 ljudi, poleg tega je za boleznijo 22 ljudi umrlo - zadnji 29. aprila. V ZDA je število okužb po pisanju ameriške tiskovne agencije AP naraslo na 245, sledi pa jim Kanada s 101 primerom. Na Novi Zelandiji je število okuženih naraslo na pet, v Salvadorju pa so zabeležili prva dva primera okužbe.

V Evropi je po številu okuženih na prvem mestu Španija s 40 primeri, sledita pa ji Velika Britanija z 18 primeri in Nemčija z osmimi. V Franciji in Italiji sta z virusom okužena dva človeka, v Avstriji, na Danskem, Nizozemskem, v Švici in ina Irskem pa po eden.

Rusija razširila prepoved uvoza mesa iz ZDA

Pristojna ruska agencija je danes razširila prepoved uvoza vseh mesnih proizvodov na še eno, četrto ameriško zvezno državo, hkrati pa prepovedala uvoz izdelkov iz svinjskega mesa iz Španije ter delov Kanade, in sicer zaradi zaskrbljenosti v zvezi s prašičjo gripo, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Uprava za veterino in prehransko varnost je razširjeno prepoved objavila kljub pozivu ZDA, Kanade in Mehike, da ni argumentov za takšne prepovedi in da s tem omejujejo trgovino.

Omenjena ruska uprava je prepoved razširila na Južno Karolino, saj jo je umestila v območje primarnega tveganja za izvoz, ki lahko razširja virus A H1N1. Embargo pokriva vse mesne proizvode z datumom po 1. maju.

Po novem je prepovedan tudi uvoz svinjine iz Španije ter kanadskih provinc Britanska Kolumbija, Nova Škotska in Ontario, in sicer od 2. maja naprej. Moskva je že pred tem uvedla prepoved uvoza vseh mesnih proizvodov iz Kalifornije, Teksasa in New Yorka ter uvoza svinjine iz ducata drugih ameriških zveznih držav, kjer so odkrili primere omenjenega virusa.

Prepoved uvoza vseh mesnih proizvodov velja tudi za deset latinskoameriških držav in Mehiko, kjer je prašičja gripa tudi izbruhnila. Ruske oblasti poleg tega odsvetujejo potovanje v Severno in Južno Ameriko.

Kitajska je prepovedala uvoz proizvodov iz svinjskega mesa iz kanadske province Alberta

Kitajska pa se je medtem odločila, da prepove uvoz proizvodov iz svinjskega mesa iz kanadske province Alberta, potem ko so v eni od tamkajšnjih čred prašičev potrdili prisotnost virusa prašičje gripe.

Kanadska agencija za prehransko inšpekcijo sicer vztraja, da je kanadska svinjina še vedno varna ter da so se omenjene živali najverjetneje okužile prek Kanadčana, ki se je pred kratkim vrnil iz Mehike. Kljub temu se je Kitajska odločila za prepoved s ciljem obvarovati kitajsko živinorejo in zdravje državljanov.

Pretekli teden je Kitajska, največji porabnik svinjine na svetu, prepovedala uvoz svinjine iz Mehike ter ameriških zveznih držav Teksas, Kansas in Kalifornija.