Za uvod v tretji igralni dan na SP divizije I v Litvi sta se prvič pomerili dve od favoriziranih reprezentanc, ki naj bi se po napovedih borile za zmago. Kazahstanci so tudi po tretjem krogu obdržali stoodstoten izkupiček, saj so Japonce premagali s 3:1. Kazahstan je spretno izkoristil svoje priložnosti, Japoncem pa se je maščevala neučinkovitost, saj so imeli med drugim več minut prednost 5-3, a niso zadeli.

Sledil je dvoboj med Slovenijo in Hrvaško, teoretično zadnja lahka tekma Slovencev pred odločilnim delom SP v Litvi. A teorija tokrat ni imela veliko skupnega s prakso, Slovenci so se morali za zmago potruditi precej bolj, kot so pričakovali sami in ljubitelji hokeja v domovini, na koncu pa bodo sosedski obračun hitro pozabili, edino, kar je pomembno, so tri nove točke.

Predvsem v prvih dveh tretjinah je bila slovenska igra nepovezana, neučinkovita in s precej napakami. Promet je bil sicer enosmeren, napadi so se vrstili pred golom hrvaškega vratarja Vanje Beliča. Toda plošček ni šel v želeno smer, niti ob številčnih prednostih (tekmeci so si skupno nabrali 22 kazenskih minut v primerjavi z desetimi slovenskimi), sredi tretjine sta akcijo brez pike na i izvedla brata Rodman, Andrej Hebar pa je nato zadel še vratnico. Vratar Hrvaške je moral večkrat posredovati, na drugi strani pa je bil skoraj brez dela Andrej Hočevar. Na srečo so Slovenci kljub slabemu izkoristku zadeli v polno že v prvem delu. Ob številčni prednosti je bil dve minuti pred piskom sirene uspešen kapetan Tomaž Razingar.

Nadaljevanje je sliko na ledu povsem obrnilo. Nepoznavalci hokeja bi v 25. minuti lahko dobili vtis, da sta vlogi reprezentanc Slovenije in Hrvaške v svetovnem hokeju obrnjeni - kajti na semaforju je bil izid 2:1 za naše južne sosede. Gola so Hrvati dosegli v razmaku pol minute, najprej je odbiti plošček, ki ga Hočevar ni pokril, iz bližine v mrežo poslal Petar Trstenjak. Veselje na klopi, kjer je glavni slovenski trener Pavle Kavčič, se še ni poleglo, ko je Hrvaška dosegla še drugi gol. Akcija je bila podobna, po prvem strelu je plošček zadel Hočevarja v čelado, odbitek pa je za njegov hrbet pospravil Damir Jakovac. Po prejetih golih je bilo na slovenski strani podobno kot v prvem delu. Napadi, a neučinkoviti, so se vrstili, plošček je bil večino časa v hrvaški obrambni tretjini, vendar brez uspeha. Sledilo je olajšanje, ko je v 35. minuti strel branilca Jakoba Milovanoviča od daleč le našel pot mimo Beliča v hrvaško mrežo in izid po 40 minutah je bil 2:2.

Za končni uspeh je bilo nato dovolj pet minut v zadnji tretjini. Najprej se je sicer nadaljevalo v slogu celotne tekme, saj je strel Mitje Robarja ustavila vratnica, proteste Slovencev je sodnik utišal z ogledom videoposnetka, nato pa so varovanci Johna Harringtona le postavili temelje za pričakovano zmago. Po prodoru Aleša Mušiča in obrambi Beliča je odbiti plošček v gol potisnil Razingar, tri minute kasneje pa je do svojega gola vendarle prišel tudi Robar, ki je bil natančen od daleč, ko je imela Slovenija na ledu igralca več. Marcel Rodman je minuto pozneje iz neposredne bližine zadel še tretjo slovensko vratnico na dvoboju. Do konca obračuna ekipi nista pokazali posebno pretresljivega hokeja, Slovenci so nadzorovali potek dvoboja in poskrbeli, da ni bilo več neljubih presenečenj, Hrvaška pa tudi ni imela pravih priložnosti, da bi se morebiti še enkrat približala favoritu.

Slovenci bodo morali obračun s Hrvaško zelo hitro pozabiti. Za pripravo na naslednjo tekmo imajo namreč le dobrih 20 ur časa, saj jih dvoboj z Japonsko čaka že v sredo ob za hokejiste nenavadno zgodnjem terminu. Podobno kot na olimpijskih kvalifikacijah v Hannovru pred dvema mesecema se bodo Slovenci z reprezentanco z Daljnega vzhoda pomerili ob uri kosila (12.00), kar bo precej spremenilo ustaljen ritem priprav na tekmo. A v slovenskem taboru so po koncu tekme s Hrvati priznali, da je današnja ne preveč blesteča zmaga že pozabljena in misli že pri Japonski, ki je nenazadnje prav v Nemčiji z zmago pokazala, da bi bilo kakršnokoli podcenjevanje lahko usodno.