Ampak kar koli je, bo prav prišlo, saj se ob 200 evrih socialne podpore in dragi hrani težko prebiješ skozi dan. Toda vprašanje je, če se mi bo splačalo plačevati prevoz od Šmarja - Sapa do Ljubljane, da nakupim te izdelke," je dvomila navzoča Nedeljka Lazić, ena od bodočih strank SOS-trgovine. V njej bodo lahko kupovali le tisti z nižjimi dohodki, in sicer s posebnimi karticami, ki jih bodo prejeli dan po tistem, ko bodo v trgovini izpolnili prijavnice za pridobitev kartice in prinesli odrezke od pokojnine ali dokazilo o mesečnem prejemu s Centra za socialno delo.

Zamisel o SOS-trgovini, ki je pod okriljem Evropske SOS-zadruge iz Murske Sobote nastala že pred letom in pol, so mnogi pozdravili, toda kljub temu se številni dobavitelji niso zganili. Trgovina, za katero najemnino sofinancira Mestna občina Ljubljana, je majhna in skopo založena, takšna pa ima "trenutno premalo blaga, da bi zadovoljili potrebe na trgu", je povedal predsednik uprave SOS-zadruge Alan Juraković. "Trenutno imamo pogodbo s tremi dobavitelji, z Žitom, Ljubljanskimi mlekarnami, Colgate-Palmolive Adrio, pogovarjamo pa se še z Radensko, Pivovarno Laško, Lidlom in nekaterimi manjšimi proizvajalci ter dobavitelji, tako da pričakujemo, da bodo police iz dneva v dan bolj polne," je nadaljeval in dodal, da je na voljo nekaj osnovnih izdelkov - videti je bilo kruh, makarone, jogurt, mleko, zobno pasto in gel za prhanje, nimajo pa še riža, olja in sladkorja. "Pomembno nam je, da imamo osnovne življenjske potrebščine, drugega, kot so bomboni in pločevinke, pa ne nameravamo dokupovati," je še pojasnil in dopolnil, da dobavitelji odstopijo del blaga po nižji ceni ali brezplačno. Gre za izdelke, ki imajo na primer napako ali poškodovano embalažo ali pa je blizu potek roka trajanja, "a so še vedno dobri".

Podpredsednico LDS Zdenko Cerar, ki je pri stranki zadolžena za socialo in stike s civilno družbo, so k sodelovanju med drugim povabili zato, ker jim je lahko pomagala s pravnim znanjem in poslovnimi stiki. "Upam, da bo imela trgovina podporo v našem gospodarstvu, vendar bo treba pridno delati. Lahko bi se bolj zgledovali po tujini, kjer je to že ustaljena praksa. Upam, da se ne bo izkazalo, da Slovenci tega ne zmoremo," je pripomnila. Po Jurakovićevih besedah je namen SOS-trgovine tudi odpiranje novih delovnih mest, saj bi SOS-zadruga s presežkom denarja od prodaje živil brezposelnim ponudila prosta delovna mesta pri dobaviteljih. "Podjetjem bi moralo biti v interesu, da nam dajo izdelke, ki bi pristali na smetišču, njim pa se prizadevanje vrne v obliki financiranja delovne sile v njihovem ali katerem drugem podjetju, ki jo potrebuje."

Nekateri radovedneži pred poslovalnico so komentirali, da trgovina sploh ni opazna, da niti urnika obratovanja ni na vratih, na platneni strehi pa je še vedno ime prejšnje prodajalne. "Današnji dan je prišel nekoliko naglo. Bil je velik pritisk, pobudniki in kupci so si želeli takšno trgovino čim prej, zato je začetek negotov," je negodovanja omilila Cerarjeva. Toda Derviše Veljačić, ene od obiskovalk, ki za hrano, kot je dejala, na mesec nameni od 100 do 150 evrov, to ni motilo. "Trgovina je super, zelo sem zadovoljna. Takoj, ko dobim kartico, bom šla po nakupih. Cene so nizke in kupila bom vse, kar obstaja, preostale izdelke bom šla iskat drugam," je dejala. Po Jurakovićevih napovedih naj bi ena trgovina pokrila več kot 400 štiričlanskih družin, naslednje pa nameravajo odpreti v Mariboru, Novem mestu, Murski Soboti, Trebnjem in Dokležovju.