Kot je pojasnila Kurilićeva, je državno pravobranilstvo zavrnilo pobudo civilne iniciative za vložitev tožbe za odpravo odloka ministrice za kulturo Majde Širca o prenehanju veljavnosti odloka o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena s predlogom za začasno zadržanje odloka, o čemer jih je državna pravobranilka seznanila v sredo.

V četrtek pa je Kurilićeva sama vložila tožbo na upravno sodišče. Kot je dejala, bo vztrajala do konca. Vzpodbudo za to pa ji daje tudi okoli 1500 podpisov podpore, ki so se pri civilni iniciativi spontano zbrali v podporo njihovim aktivnostim proti načrtovani gradnji garaž pod tržnico.

Državno pravobranilstvo je v petek odgovorilo na pobudo civilne iniciative in v dopisu zapisalo, da so Plečnikove tržnice nedvomno kulturni spomenik, ki mora biti varovan v skladu z določbami 5. in 73. člena ustave. Po mnenju državnega pravobranilstva tudi je kulturni spomenik od leta 1986, in sicer z odlokom o razglasitvi srednjeveškega mestnega jedra Stare Ljubljane in grajskega griča za kulturni spomenik in naravno znamenitost.

Iz registra kulturne dediščine je razvidno, da je razglasitev Plečnikovih tržnic za nepremičnino kulturne dediščine stalna od 22. februarja 1986 do preklica. Preklica do danes ni bilo, so pojasnili na državnem pravobranilstvu.

"Sporni odlok o preklicu je razveljavil odlok o razglasitvi, ki bi že sam po sebi nehal veljati meseca oktobra 2009, njegov sprejem pa jasno kaže na to, da stalne razglasitve Plečnikovih tržnic, natančneje parcele št. 336, k.o. Ljubljana - mesto, kot kulturni spomenik državnega pomena ni možno pričakovati," so v odgovoru civilni iniciativi še zapisali na državnem pravobranilstvu.

"Ministrstvo za kulturo je kot tožena stranka 13. marca prejelo od Upravnega sodišča RS kopijo tožbe Marinke Kurilić iz Ljubljane za odpravo odloka o prenehanju veljavnosti odloka o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena s predlogom za izdajo začasne odredbe," so pojasnili na ministrstvu za kulturo. Napovedali so, da bodo odgovor na predlog za izdajo začasne odredbe in odgovor na tožbo pripravili v predpisanem roku. O zavrnitvi pobude s strani državnega pravobranilstva pa na ministrstvu niso seznanjeni.

V odzivu na pobudo, ki jo je civilna iniciativa Tržnice ne damo sredi februarja naslovila na državno pravobranilstvo glede razveljavitve omenjenega odloka, so na ministrstvu pojasnili, da je odlok o začasni zaščiti Plečnikovih tržnic ministrstvo za kulturo izdalo tik pred koncem prejšnjega mandata, pri tem pa predpostavljajo, da je to storil "minister na lastno pest". Kot so dodali, o tem ni vedel nič niti Zavod za varstvo kulturne dediščine, z odlokom pa se ni strinjal niti direktor direktorata za kulturno dediščino Damjan Prelovšek, znan zagovornik varovanja Plečnikove dediščine.

Na spornost odloka o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena je opozoril strokovni svet Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki je ugotovil, da je odlok strokovno neutemeljeno posegel v vrednotenje varstvenega režima za omenjeni arheološki spomenik, da gre za instrumentalizacijo kulturne dediščine in njeno politizacijo in da je tak poseg skrajno nevaren in nesprejemljiv, so sporočili z ministrstva za kulturo.

Že obstoječa zaščita je po mnenju ministrstva tudi zadostna do sprejema celostne zaščite za vsa Plečnikova dela na območju mesta Ljubljana, ki je v pripravi in bo zaščito Plečnikove dediščine v Ljubljani postavila na državno raven, so sredi februarja še sporočili z ministrstva.