Svet SAZU je načrtovane posege v območje ljubljanske tržnice obravnaval na seji 23. februarja. Tržnica je po njihovem mnenju skupaj z okoliškimi stavbami zelo občutljiv urbanistično arhitekturni in zgodovinski spomenik najvišje vrednosti. S svojo kulturno estetsko podobo je ena glavnih turističnih privlačnosti Ljubljane, Ljubljančanom pa je posebej dragocena kot kraj za srečevanje in druženje, so člani sveta zapisali v svojem stališču.

"Ta njena edinstvena vloga ne bi prenesla daljše prekinitve, kakršno bi zahteval velik gradbeni poseg," ocenjujejo v svetu. Posebno vprašanje bi bilo po njihovem mnenju zavarovanje pričakovanih arheoloških najdb, priprava gradbene jame pa bi lahko povzročila resne poškodbe obrobnih stavb. Žrtvovati bi bilo treba večje število dreves. V središču mesta bi pomnožili avtomobilski promet, med drugim navajajo v svetu.

"SAZU ob sodelovanju predstavnikov vseh svojih razredov sodi, da naj se v območje tržnice ne posega, ampak naj se njene bistvene kvalitete še nadalje skrbno varujejo," piše v stališčih, ki sta jih podpisala predsednik sveta in podpredsednik SAZU Marko Mušič in predsednik SAZU Jože Trontelj.

Načrtovana ureditev tržnice po oceni sveta ne bi nič pripomogla k reševanju perečih in vse resnejših problemov prebivalcev stare Ljubljane, kot so dovoz do stavb, dostopnost vozil nujne medicinske pomoči, neugodna socialna in starostna struktura stanovalcev, zamujanje pri obnovi in tehnični posodobitvi stavbnega tkiva itd. Zdi se, da so fragmentarna urejanja vse bolj namenjena turistom, vse manj pa prebivalcem starega mestnega jedra, še ugotavljajo člani sveta.

Ministrica za kulturo Majda Širca je 6. februarja podpisala odlok o prenehanju veljavnosti odloka o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena, ki je začel veljati 14. februarja.

Tržnice ne damo: Šircina odločitev je bila hitra in površna

V civilni iniciativi Tržnice ne damo so nad odločitvijo presenečeni, saj tako hitre in površne odločitve ministrice, brez vsake obrazložitve, niso pričakovali, je zapisala predstavnica iniciative Marinka Kurilić. Civilna iniciativa je na državno pravobranilstvo naslovila pobudo za vložitev tožbe v upravnem sporu proti odloku o prenehanju veljavnosti odloka o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena. Obenem predlagajo izdajo začasne odredbe, s katero bodo izpodbijani odlok začasno zadržali.

Na ministrstvu so ob tem pojasnili, da je na spornost odloka o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena opozoril strokovni svet Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki je ugotovil, da je odlok strokovno neutemeljeno posegel v vrednotenje varstvenega režima za omenjeni arheološki spomenik. Že obstoječa zaščita je po mnenju ministrstva tudi zadostna do sprejema celostne zaščite za vsa Plečnikova dela na območju mesta Ljubljana, ki je v pripravi in bo zaščito Plečnikove dediščine v Ljubljani postavila na državno raven.