"Nihče od vas ni zaradi nezakonitega izbrisa doslej izgubil niti centa. Vsi izbrisani pa so izgubili 17 let svojega življenja. Morda bi bilo dobro, da kdaj to pretehtate. Želela bi, da se enkrat poglobite v usodo 25.000 ljudi, ki so bili izbrisani, med njimi je bilo tudi pet tisoč otrok in deset tisoč žensk. Lahko pridete na pogovor na ministrstvo, dali vam bomo vse podatke in vsa pojasnila in potem boste morda začeli razmišljati z odprto glavo in ne boste več žrtev demagogije in politikantstva," je dejala Kresalova, ki jo bo "darilo" opozarjalo na to, kako pomembno je skrbeti za pravno državo.

Tudi podmladek NSi včeraj ni ostal praznih rok: ministrica mu je podarila izvod slovenske ustave s posvetilom, v katerem je zapisala besede očeta ameriške ustave Thomasa Jeffersona: "Demokracija ni nič več kot diktatura množice, če lahko večina odvzame pravice manjšini." Podarila jim je tudi zbornik Mi in oni, ki govori o nestrpnosti na Slovenskem - ta bo po njenem prepričanju prav tako koristno branje za podmladek NSi.

Vendar pa izbrisani niso odraz nestrpnosti na Slovenskem, je prepričan Jernej Vrtovec, ki je ministrico pozval, naj spoštuje voljo ljudstva, ki je bila izražena na referendumu leta 2004. Kot je opozoril, je več kot 80 odstotkov Slovencev menilo, da so tako imenovani izbrisani špekulirali v ključnih trenutkih; ko se je Slovenija osamosvajala, so iskali pomoč tudi pri drugih republikah Jugoslavije. Na tak način so tako imenovani izbrisani po njegovem prepričanju izdajalci slovenskega naroda, ker se niso v pravem trenutku odločili tako, kot bi se morali.

Tako kot predstavniki podmladkov strank LDS, SD in Zares, ki so ob akciji v podporo Kresalovi poudarili, da izdajanje odločb ni ministričina samovolja, temveč upoštevanje odločbe ustavnega sodišča, je tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec včeraj poudaril zavzemanje za spoštovanje ustavne odločbe. Interpelacija je po njegovem nepotrebna, z ustavnim zakonom, ki ga predlaga SDS, pa bi po njegovem obšli odločbo ustavnega sodišča.