Hrvaške nevladne organizacije so poudarile, da imajo sedem razlogov, zaradi katerih naj bi ukinili zakon o igriščih za golf, ki je v "nasprotju z določbo o nedotakljivosti lastnine, ker zakon omogoča odvzem lastnine, ki je največja ustavna vrednota". Obenem zakon krši ustavo tudi glede socialnih pravic, ker dovoljuje kopičenje bogastva nekaterih na račun ostalih, glede na to, da vlagatelji lahko razlastijo lastnike petine zemljišč za posamezno igrišče za golf.

Lastniki zemljišč, ki bodo zanimiva za vlagatelje v igrišča za golf, namreč po sprejetem zakonu ne morejo odločati o prodaji svoje zemlje, saj bo takšno odločitev sprejemala lokalna samouprava. Nevladne organizacije še dodajajo, da je zakon potrebno razveljaviti tudi zaradi tega, ker ne spoštuje načela enakopravnosti vseh pred zakonom, krši načelo pravne varnosti in zanemarja varstvo okolja, kar so tudi ustavna načela. Pojasnili so, da je sabor sprejel zakon z večino, ki je bila v saboru v času glasovanja, ne pa z več kot polovico vseh poslancev, kot bi bilo potrebno za tovrsten zakon.

Luka Bebić: Zakon o igriščih za golf se ne nanaša na slovensko ozemlje

Omenjene nevladne organizacije so tudi decembra lani nasprotovale nujnemu parlamentarnemu postopku za sprejetje spornega zakona, ki ga je sabor potrdil decembra lani. Čeprav je predsednik sabora Luka Bebić zavrnil trditve iz Slovenije, da se zakon o igriščih za golf nanaša tudi na slovensko ozemlje, bi lahko brez zemljišč ostali tudi slovenski lastniki, ki imajo posestva na potencialnih zemljiščih za igrišča za golf v hrvaški Istri.

Kot so poročali slovenski mediji, so jim za zemljišča ponudili kupnino, a se lastniki zaradi nizke ponudbe - od štiri do sedem evrov za kvadratni meter -, za to niso odločili. Predstavniki nevladnih organizacij so napovedali, da se bodo obrnili tudi na evropska sodišča, če hrvaško ustavno sodišče ne bo sprejelo njihove pritožbe. Prejšnji petek je zahtevo za oceno ustavnosti omenjenega zakona vložila tudi opozicijska Socialdemokratska stranka (SDP), v začetku februarja pa je to storil tudi Hrvaški helsinški odbor (HHO).