Govor je objavila Hrvaška televizija danes zvečer po osrednjem dnevniku, zanj pa se je hrvaški predsednik odločil po sredinem sprejemu sklepa v slovenskem parlamentu o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v Nato.

Kot je pojasnil, so povod za njegov nagovor "poteze uradne Ljubljane, ki ustavljajo našo pot v Evropsko unijo in grozijo, da bodo ustavile tudi našo pot v Nato". Za nagovor pa se je odločil "na podlagi pooblastil, ki jih ima po ustavi" kot soustvarjalec zunanje politike in kot tisti, ki je "odgovoren za obrambo neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Hrvaške".

Mesić je najprej spomnil, da meddržavni spor o meji, predvsem glede morske meje, traja od osamosvojitve dveh držav, ter da je Slovenija v začetku pogovorov o načinih za urejanje vprašanja meje vztrajala pri rešitvi, utemeljeni na mednarodnem pravu. "Mi smo na to pristali in to je tudi danes naše stališče", je dejal Mesić.

"Žal je politična elita v sosednji državi ocenila, da lahko svoje članstvo v EU in Natu zlorabi za izsiljevanje. Z drugimi besedami, da ustavi naša pogajanja z EU, če ne sprejmemo spremenjenega slovenskega stališča, po katerem mejnega spora ni treba reševati niti v skladu z mednarodnim pravom niti pred mednarodnim sodiščem, temveč na podlagi načela pravičnosti, torej s političnim dogovorom," je ocenil hrvaški predsednik.

Kot primer slovenske nedoslednosti je navedel, da so se v sredo "odprla vrata za referendum v Sloveniji o našem članstvu v Severnoatlantskem zavezništvu, navkljub dejstvu, da je bila Slovenija med članicami Nata, ki so nas pred slabim letom povabile v članstvo tega zavezništva".

Dodal je, da je slovenski državni zbor v sklepu kot nesporna dejstva označil nekatere stvari, ki jih Hrvaška izpodbija upravičeno in z dokazi. Gre za spor glede dejstev, "kaj je in kaj ni", je dejal. "Takšnega spora ni mogoče urediti z izjavo ene ali druge strani, temveč zahteva angažma tretje strani, in to sodišča. Z zavračanjem pravila rimskega prava, ki pravi, (...) da o dejstvih odloča sodišče, je slovenska stran zanemarila evropske tradicije, na katera se rada sklicuje. Toliko o evropskosti," je dejal Mesić.

Mesić: Situacija, v kateri se Hrvaška ni znašla po lastni krivdi, je zaskrbljujoča

Ocenil je, da je situacija, v kateri se Hrvaška ni znašla po lastni krivdi, zaskrbljujoča, še posebej če pomislimo, "da se bo upočasnitev naše poti v EU in Nato nedvomno odražala tudi na ostale države v regiji, pa tudi na celoten koncept evropskega združevanja oz. oblikovanja takšnega Severnoatlantskega zavezništva, ki bo prilagojeno pogojem današnjega časa in usposobljeno za delovanje v teh pogojih".

Mesić je ponovil, da slovenska blokada hrvaških pogajanj z EU in resna grožnja možnosti vstopa v Nato ni več samo problem Hrvaške, temveč tudi EU in zveze Nato. Poudaril je, da ni dvoma o dobrih namenih Hrvaške in njeni pripravljenost na razvoj dobrih odnosov s Slovenijo ter z ostalimi državami v regiji.

Vnovič je dejal, da bo Hrvaška vztrajala, da bo sporna vprašanja s Slovenijo uredila na temelju mednarodnega prava in na mednarodnem sodišču: "Na ta način nič ne prejudiciramo, ravno nasprotno, vnaprej sprejemamo vsako odločitev sodišča, ki temelji na mednarodnem pravu - ne glede na to kakšna bo."

"Glede izmišljene dileme o slovenskem dostopu do odprtega morja lahko povem, da to sploh ni predmet spora, ker je to vprašanje urejeno s Konvencijo Združenih narodov o mednarodnem pomorskem pravu," je zatrdil Mesić.

"Torej, pripeljali so nas v neugodno situacijo, to pa ne pomeni, da je treba dodatno dramatizirati ali odpreti ventile z negativnimi emocijami", je nadaljeval Mesić. "Ravno zdaj in prav navkljub politiki uradne Ljubljane moramo storiti vse kar lahko, da se ne poslabšajo odnosi med državljani dveh držav."

"Ne bomo vlekli naglih potez, ne bomo opletali z velikimi besedami in frazami, vztrajali bomo pri dejstvih in pri tem, da je spor mogoče rešiti le na mednarodnem sodišču in na podlagi mednarodnega prava," je izpostavil hrvaški predsednik.

"Odgovornost je na tistih, ki to zavračajo. Tega se morajo zavedati na Hrvaškem, v Sloveniji, pa tudi v svetu," je sklenil Mesić, ki je hrvaškim državljanom še zagotovil, da bo Hrvaška postala članica obeh povezav. "Morda ne takrat, ko smo to z razlogom pričakovali in predvidevali, vendar bomo postali članica EU in zveze Nato. Še naprej bomo uresničevali in uresničili vse potrebne reforme - zaradi nas in naše prihodnosti," je pristavil.