Prav takšen simbol sta v Sloveniji neuresničeni odločbi ustavnega sodišča o izbrisanih in letošnje leto je bilo zaznamovano z napovedjo nove vladne koalicije, da bo izvirni greh, ki bremeni mlado državo, po skoraj sedemnajstih letih izbrisan. V mesecu dni od nastopa nove vlade se vračanje odločb izbrisanim z retroaktivnim učinkovanjem še ni zgodilo in urad varuhinje človekovih pravic bo tudi v leto 2009 stopil z opombo, "nujnost izvršitve odločb ustavnega sodišča, rešitev vprašanja izbrisanih", na kar je opozarjal vsako leto doslej.

V minulem letu so v uradu varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik opozarjali tudi na prepad med državljani in državo ter njenimi zakonodajnimi postopki. "Potrebovali bi zakon o sprejemanju zakonov, ki bi povečal transparentnost postopkov, kjer bi bila v določenih delih priprave zakonov javna razprava obvezna," je zapisano v letnem pregledu, ki ga je na Dnevnikovo prošnjo izdelala svetovalka varuhinje Nataša Kuzmič. Urad se je kot vsako leto dotaknil tudi dolgotrajnih sodnih zaostankov.

Zaznali so povečanje socialnih težav, zato so maja pripravili posvet Revščina in človekove pravice. "Izkazalo se je, da je država na pojav povečane revščine dokaj nepripravljena," je povzela Kuzmičeva. "Presenečeni smo prepoznali novo kategorijo revnih: zaposlene ljudi, ki s plačami, ki jih dobijo za redno delo, enostavno ne zmorejo več pokrivati življenjskih stroškov."

Veliko pozornosti je bilo namenjene nevzdržnim razmeram v prezasedenih zaporih, ki po mnenju varuhinje spominjajo na mučenje. Zdenka Čebašek Travnik je intervenirala tudi ob nečloveškem ravnanju s tujimi gradbenimi delavci: v odmevnem primeru je ugotovila, da je v izjavah vodstva Vegrada "mogoče zaslediti elemente kulturnega rasizma, ki so popolnoma nesprejemljivi za državo članico EU v enaindvajsetem stoletju".

Leta 2008 se bomo spominjali tudi po zaščiti pravic otrok. "Varuh je že drugo leto koordiniral izvajanje pilotskega projekta 'Zagovornik - glas otroka', katerega cilj je uzakonitev zagovornika za otroke, ki bi kot neodvisna strokovna služba otrokom pomagal skozi sodne in druge postopke." Zdenka Čebašek Travnik si je prizadevala tudi za sprejem zakona o preprečevanju nasilja v družini in marca v Ljubljani gostila Erin Pizzey, ustanoviteljico prvih varnih hiš. Varuhinja se je v pozni jeseni oglasila tudi zaradi prestavljanja risanke na TV Slovenija. Pojasnila je, da so ustaljeni časovni okvirji pomemben dejavnik za ohranjanje družinskih navad in vzgojo otrok ter da "poseganje vodstva RTVS v otroški program zahteva dobršno mero občutljivosti in strokovnih analiz", ki pa niso bile opravljene.

V minulem letu je urad opozarjal še na pomanjkljiv nadzor okoljskih inšpekcij in posledično kršenje pravice do življenja v zdravem okolju. Govorili so o nedopustnosti diskriminacije in sovražnega govora ter se med predvolilno kampanjo zavzeli za odpravo kršitev pravic gluhih in naglušnih, ki po mnenju varuhinje na nacionalni televiziji niso mogli enakovredno spremljati predstavitev strankarskih kandidatov, saj jim ni bilo zagotovljeno tolmačenje. Kot je zapisala Kuzmičeva, so se zavzeli tudi za "spoštovanje pravice do veroizpovedi, za zmanjševanje nasilja v šolskem in delovnem okolju ter za pravice manjšin, ki niso priznane z ustavo".

Nenazadnje pa se je urad varuhinje ukvarjal tudi sam s seboj: nov plačni sistem namreč po mnenju Zdenke Čebašek Travnik posega v neodvisnost njene institucije. Vrhunskih strokovnjakov, ki bi morali biti visoko motivirani za sodelovanje pri zaščiti človekovih pravic, država enostavno - ne plačuje dovolj.