Nadzor nad policijo, ki ni izvedla preiskave, bodo izvedli delavci direktorata za policijo in druge varnostne naloge pri MNZ, ki ga vodi Srečko Jarc. Listinska dokumentacija v tej zadevi je po naših podatkih že zbrana, delo nadzornikov zato ne bi smelo biti preveč zapleteno. Že zdaj pa je jasno, da je bila preiskava ustavljena pred razgovorom s ključno priče – voznikom Tonetom Lovšetom. On bi lahko povedal, kako pogosto je vozil ministrovo ženo iz tega pa bi preiskovalci lahko ugotovili, ali gre za bagatelno ali resnejše dejanje. Najverjetnejši osumljenec zaradi zlorabe položaja bi bil minister Dimitrij Rupel.


Ni želel podpisati poročila


V tem času smo izvedeli še nekaj podrobnosti, kako je potekal notranji boj v policiji pred zaustavitvijo preiskave v zadevi Marjetica Rupel. Po naših podatkih je bil tožilec Borut Markošek na začetku preiskave, decembra 2006 v komunikaciji s kriminalistoma Ivanom Kernom in Vladimiro Škerjanc izredno zavzet, da se zadeva razišče. Enakega menja je bil tudi Tadej Stergar, šef oddelka za gospodarski kriminal na ljubljanski policijski upravi. Toda na generalni policijski upravi so menili, da zadeve ne kaže preiskovati in 14. februarja 2007 je Aleksander Jevšek neposredno kriminalistu Kernu poslal depešo, v kateri naroča, naj se zadeva nemudoma zaključi in na tožilstvo pošlje zgolj poročilo. Že naslednji dan sta kriminalista preiskavo ustavila in spisala poročilo. Toda, pomenljivo, tega poročila šef oddelka Stergar ni podpisal, ker se z njim ni strinjal, čeprav mora šef oddelka parafirati vsako poročilo, ki gre na tožilstvo. Sporno naj bi bilo predvsem to, da je vodstvo policije zahtevalo ustavitev preiskave, ko še sploh ni bil opravljen razgovor z voznikom Lovšetom in ugotovljena razsežnost dejanja. Kasneje je Stergar zapustil policijo.


Na drugi strani vodstvo policije, Matjaž Šinkovec (trenutno dejanski direktor policije) in Aleksander Jevšek, tudi v internih razgovorih opozarjata, da tožilstvo po ustavitvi preiskave na policiji le-tej ni dalo nobenih usmeritev za nadaljevanje dela. Toda med tem je na tožilstvu zadevo namesto tožilca Markoška prevzel tožilec Jože Valetič, ki je ugotovil, da so mediji »naredili afero«, in zadevo zaključil.

Dogajanje na tožilstvu


Ugotovitve nadzora nad policijo v zadevi Marjetica Rupel so lahko tudi usodne za kariero šefa kriminalistov Aleksandra Jevška, če se potrdi, da je preprečil preiskavo v fazi, ko to strokovno še ni bilo upravičeno. Toda pravilnost njegove odločitve je, kot rečeno, potrdil tožilec. Zato bo krivdo v policiji težko »subjektivizirati«, pravijo dobro obveščeni, bi pa bilo mogoče na tem primeru poiskati rešitve, kako kriminalistom zagotoviti ustrezno strokovno samostojnost in kako preprečiti, da bi lahko vodstvo policije iz političnih ali kakšnih drugih razlogov zaustavljalo preiskave.
Poleg tega pa se pojavljajo pričakovanja, da bo razloge za nenavadno ravnanje tožilstva ugotavljala tudi generalna državna tožilka Barbara Brezigar.