Reberc pa vztraja: »Navodilo, naj organiziramo večerjo, na kateri je Rupel izbiral z jedilnika, mene pa sploh ni bilo zraven, imam v pisni obliki na svoji mizi.«

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel v odzivu na navedbe madridskega veleposlanika Petra Reberca v depeši za zunanje ministrstvo navaja, da so službe MZZ predvsem v letu 2008 Reberca večkrat opominjale, da prekoračuje dovoljeno porabo za reprezentanco.

Na Reberčeve navedbe, da je za prekoračitev stroškov kriv tudi Rupel, saj je moralo veleposlaništvo iz denarja za reprezentanco kriti tudi drago večerjo za takratnega ministra in buteljke, vredne 160 evrov, pa Rupel odgovarja, da se "minister seveda ne ukvarja s takšnimi vabili in jedilniki".

Po besedah Rupla ima "veleposlanik, ki ga omenjate, veliko domišljije, saj me je nekoč, v času prizadevanj za mednarodno priznanje, obrekoval, da sem na nekem obisku v ZDA, najel 'križarko', ki bi mi jo 'zavidal vsak Švejk'". Rupel dodaja, da se je na koncu izkazalo, "da ni šlo za križarko, ampak za avtomobil predstavnika Slovenije, in da ni šlo za dobrega vojaka Švejka, ampak za fantazijskega arabskega šejka".

Reberc pravi, da ima pisno navodilo o organizaciji večerje

Reberc trdi, da ima pisno navodilo ministrstva, naj organizira in plača sporno večerjo, in da so gostje na tej večerji (med njimi Rupel, Reberca pa ni bilo) izbirali z jedilnika lokala.

Dodaja, da proti Ruplu nima nič, da se mu zdi, da je na sedanjem mestu svetovalca predsednika vlade res lahko koristen in da tudi pri porabi denarja ni toliko sporna vsebina, kot je tehnični vidik. "Na ministrstvu so po mojem mnenju slabo ocenili stroške predsedovanja in vsaj za Španijo so bili ti višji, kot so predvidevali, na kar sem jih tudi sproti opozarjal. Zato bi morali sredstva pravočasno prerazporediti po postavkah," meni Reberc.

Veleposlanik Reberc se je odzval tudi na napovedi zunanjega ministra Samuela Žbogarja, da bo na razsipna veleposlaništva poslal inšpekcijo. Reberc pojasnjuje, da so imeli inšpekcijo že v začetku junija, pri čemer so sodelovali predstavniki treh sektorjev ministrstva: finančno-računovodska služba, tehnično-varnostna služba in služba za tajne podatke, vodila pa jih je vodja službe za notranjo revizijo.

"Ugotovitve inšpekcije so šle v smer, da je veleposlaništvo kadrovsko nezadovoljivo zasedeno, saj zgolj dva diplomata iz Slovenije ne moreta opravljati vseh nalog, ki jih nalagajo pravilniki, dobili pa smo tudi nekaj nasvetov za določene izboljšave in popravke. Nov pregled ne more prinesti nobenih novih ugotovitev, saj je vsa originalna dokumentacija v Ljubljani. Tako da bi tovrstni pregledi predstavljali le dodatne stroške brez kakega posebnega rezultata," med drugim pravi Reberc in dodaja, da so vsi inšpektorji pri njem sicer dobrodošli.

Anonimka obtožuje Reberca zlorabe statusa veleposlanika

Na Reberčev račun smo dobili tudi anonimko, ki ga med drugim obtožuje, da je v času vodenja poslov na veleposlaništvu v Vatikanu izkoriščal diplomatski status in brez davka kupoval razne predmete, ko je bil šef kadrovske službe v MZZ, pa si je sam napisal odločbo za mesto pooblaščenega ministra na veleposlaništvu v Rimu.

Reberc vse zanika. "To je smešno, vse porabe denarja na veleposlaništvih so dokumentirane, odločbe pa podpisuje minister, torej, če bi želel kaj napraviti na svojo roko, bi moral ponarediti podpis ministra, česar seveda nisem storil," dodaja veleposlanik, ki sta ga v Madrid poslala Janševa vlada in minister Dimitrij Rupel.

Odgovore z MZZ pričakujemo danes, v skladu z zakonodajo pa smo jih zaprosili tudi za dokumentacijo, ki se nanaša na organizacijo sporne večerje ter nakupe (pre)dragih šalov in kravat, ki jih je veleposlaništvo podeljevalo v okviru predsedovanja.