Dogovorili so se za nadaljevanje dela v zadevi Rupel. Toda še isti dan je po naših podatkih Florjančič klical Kerna in mu rekel, da vodstvo kriminalistične policije meni, da se postopek ne bi smel nadaljevati. Kern ni želel popustiti, na koncu pa je zahteval pisno navodilo o prekinitvi preiskave.

Policijsko depešo in tožilski sklep objavljamo v celoti.

Jevšek pošlje depešo

Kern in Škerjančeva sta nadaljevala delo in 10. februarja 2007 poslala vabilo na razgovor ključni priči - Tonetu Lovšetu, vozniku, ki je prevažal Meto Rupel. Ta bi lahko povedal, kolikokrat in kam je vozil ministrovo soprogo, kar bi razjasnilo razsežnost dejanja. Toda vodstvo kriminalistične policije je 14. februarja zaslišanje voznika preprečilo tako, da je Kernu poslalo depešo, s katero je odredilo, da "ni podlage za nadaljnje zbiranje obvestil ter izvajanja nadaljnjih razgovorov in da je treba zadevo nemudoma zaključiti s poročilom tožilstvu". Podpisani pod depešo: Aleksander Jevšek, direktor kriminalistične policije. Kriminalista sta naslednji dan zadevo zaključila, kot je bilo naročeno - s poročilom tožilstvu. Z voznikom Lovšetom sploh nista govorila.

Tožilec Jože Valetič je nato spis skoraj vse leto držal v predalu, ko pa ga je 31. decembra 2007 o njem začela spraševati protikorupcijska komisija, je zadevo še isti dan dal "ad acta". Zapisal je, da so iz zadeve mediji naredili afero, da pa je soproga zunanjega ministra upravičena do službenega vozila, če gre kupovati predmete, ki jih potrebuje pri izvedbi določenega protokolarnega dogodka na svojem domu, kot je bilo v konkretnem primeru, s tem da je ministrova soproga kupila še "nekaj predmetov za privatne potrebe". O tem, ali je ministrova žena za nakupe "predmetov za privatne potrebe" uporabljala moževo službeno (državno) plačilno kartico, ni besede. To, kot smo izvedeli neuradno, sploh ni bilo raziskano.

Ovadba zoper Jevška

Protikorupcijska komisija je ustavitev preiskave s strani direktorja kriminalistov Aleksandra Jevška zdaj ocenila kot kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja in zoper njega spisala ovadbo. Policija pa na drugi strani meni, da je bila odločitev Jevška pravilna, saj jo je potrdilo tudi tožilstvo. Spomnimo pa, da se je leta 2006 nekaj podobnega zgodilo tudi v preiskavi zoper prejšnjega finančnega ministra Andreja Bajuka, kjer se je tožilstvo tudi obnašalo nenavadno pasivno in je policijsko ovadbo, v kateri je opisano ravnanje Bajuka, v predalu pustilo skoraj tri leta.

Z mnenjem, da je bilo v zadevi Rupel vse v redu, pa se očitno ne strinja notranja ministrica Katarina Kresal, ki je včeraj sporočila, da bo odredila izvedbo zunanjega nadzora nad delom policije v tej zadevi.