Nenehno naraščajoče potrebe po naravnem kapitalu, kot so gozdovi, voda, zemlja, zrak in biotska raznolikost, so Zemljo že oropale do te mere, da se je njena sposobnost obnavljanja svojih virov zmanjšala za tretjino.

Če bodo naše zahteve do planeta še naprej tako hitro naraščale, bomo že v slabih 20 letih za vzdrževanje življenjskega sloga, kakršnega smo vajeni, potrebovali ekvivalent dveh planetov, je ob objavi poročila Living Planet (Živi planet) opozoril generalni direktor WWF James Leape.

Raziskava EU je pokazala, da svet zaradi degradacije ekosistemov letno izgublja od dva do pet trilijonov dolarjev v naravnem kapitalu.

"Svet se trenutno spopada s posledicami precenjenosti finančnega premoženja," je dejal Leape. "Toda grozi še veliko bolj fundamentalna kriza, ekološka kreditna kriza, ki jo povzroča podcenjenost okoljskega premoženja, ki je osnova vsemu življenju in blaginji."

V t. i. ekoloških dolžnicah - državah, katerih poraba presega njihove naravne kapacitete - živijo več kot tri četrtine svetovnega prebivalstva, v poročilu za leti 2007 in 2008 med drugim ugotavlja WWF. Državi, katerih vpliv na okolje je največji, sta Kitajska in ZDA, ki skupaj predstavljata kar 40 odstotkov svetovne porabe.