Do zdaj so se vlade članic Evropske unije med seboj dogovorile o številu tako imenovanih emisijskih kuponov in jih nato brezplačno razdelile podjetjem, predlog evropske komisije pa predvideva, da jih bo morala industrija od leta 2013 v celoti kupovati na javni dražbi.

Predsednik Združenja delodajalcev Slovenije, ki se je z odklonilnim stališčem pridružilo veliki mreži evropskih delodajalcev Bussines Europe, Borut Meh ETS ni naklonjen in pravi, da si bo evropska industrija prizadevala, da "položaj ostane tak, kot je". Visokointenzivna podjetja bi morala še vedno prejemati kupone zastonj, druga pa bi morala plačati le petino cene, zahtevajo od Sveta EU in evropskega parlamenta evropski delodajalci, ki so prepričani, da bi drugačen sistem ogrozil konkurenčnost, varnost načrtovanja in investicij ter bi "energetsko intenzivno industrijo izpostavil velikemu tveganju".

Podjetja po mnenju delodajalcev veliko denarja za okolje povrnejo že z davki, predlog evropske komisije pa bo "prinesel samo dodatno obremenjevanje", svari Meh.

"Evropska trgovalna shema z izpusti je edini način, s katerim lahko določimo realno ceno izpustom ogljikovega dioksida in podjetja spodbudimo, da dosežejo večjo energetsko učinkovitost, ne pa, da se še naprej zanašajo na to, da bodo dobila dovoljenja zastonj," odgovarja vodja Greenpeaceovih kampanj za politike EU na področju varstva okolja v Sloveniji Nina Štros.

Brezplačno trgovanje s kuponi poteka že od leta 2005, opozarja Lidija Živčič iz društva za sonaraven razvoj Focus in trdi, da je to pripeljalo do položaja, ko "podjetja enostavno niso imela motivacije, da bi zmanjšala izpuste toplogrednih plinov". V Focusu menijo, da industrija s pritiski na politike poskuša zlorabiti trenutni gospodarski položaj.

"Ceno za prihajajoča dovoljenja so velika elektropodjetja že tako in tako prevajala v stroške, s katerimi so obremenila končne uporabnike, ker pa so bila dovoljenja zastonj, so imeli zaradi tega visoke dobičke," je kritična Štrosova. Politolog z ljubljanske fakultete za družbene vede dr. Andrej Lukšič o lobističnih potezah industrije meni, da "se bo zdaj videlo, katere multinacionalke so izgubljale moč na hodnikih institucij, zdaj pa se morajo za podporo svojih stališč zavzemati v širši javnosti".

Načelo iz osnutka koalicijske pogodbe "onesnaževalec plača" se zaradi tega ne bo spremenilo, zatrjuje bivši minister za okolje in usklajevalec okoljskega dela pogodbe Janez Kopač (Zares). "Naš predlog je celo, da se že prej, torej leta 2011, uvede trgovalna shema, v kateri bodo morala podjetja plačati polovico vseh kuponov," pojasnjuje Kopač in meni, da pritiski industrije v Evropi ne bodo zalegli.