"Naše trenutno poslovanje sicer ni dobro, a se nam obeta skorajšnja pocenitev surovin (koruze in soje), kar nam bo olajšalo poslovanje, zato bomo do takrat skušali zdržati brez podražitev, saj želimo porabo piščančjega mesa ohraniti na zdajšnji ravni," pojasnjuje Janez Rebec, predsednik uprave Pivke perutninarstva.

Položaj proizvajalcev rdečega mesa pa je po oceni Borisa Ježa zelo kritičen - najbolj v zgodovini samostojne Slovenije - zato brez izrazite podražitve mesa in izdelkov ta panoga po njegovem ne more preživeti. Jež je prepričan, da je meso v Sloveniji razmeroma poceni. "Če si šestčlanska družina privošči kilogram svinjskega stegna, ki v maloprodaji stane od 5,5 do šest evrov, je to na osebo izdatek ene jutranje kavice. Goveje stegno je nekoliko dražje - po sedem evrov, razdeljeno na šest oseb to pomeni en kapučino," primerja Boris Jež.

Trenutni položaj v mesni industriji, ko cena surovine po Evropi skokovito narašča, po Ježevih navedbah ogroža več kot dvajset srednjih in velikih podjetij ter še nekaj deset manjših. Jež priznava, da so bile cene svinjine lani in še na začetku tega leta izjemno nizke, prav to pa je rejce prisililo v opuščanje reje, zato surovine za mesno industrijo primanjkuje, njena cena pa narašča. Mesarji napovedani dvig cen utemeljujejo tudi z dejstvom, da so meso in mesni izdelki v Sloveniji za četrtino cenejši od povprečja EU, za 32 odstotkov cenejši kot v Avstriji in za 30 odstotkov cenejši kot v Italiji. Naštetim razlogom za težave slovenskih mesarjev pritrjuje tudi agrarni ekonomist dr. Aleš Kuhar in dodaja še eno dejstvo: "Ključni problem je, da je panoga v zadnjih štirih, petih letih s samomorilsko konkurenco skupaj s trgovci svoje cene zbila na nesprejemljivo raven. Slovenska trgovina mesa in mesnih izdelkov niti iz uvoza ne more dobiti tako poceni."