Kot je v izjavi za medije po sestanku povedal vodja hrvaškega dela komisije Davorin Rudolf, so danes govorili o podrobnostih hrvaškega predloga, pri čemer so se strinjali, da bodo v prihodnjem obdobju poskušali najti kompromis, na podlagi katerega bodo prišli do rešitve.

Vodja slovenskega dela komisije Miha Pogačnik je dodal, da so tokrat primerjali rešitve, ki jih vsebujeta oba osnutka - slovenska stran je svojega predstavila na drugem srečanju komisije na Bledu 11. junija, pri čemer so analizirali in izolirali vprašanja, pri katerih se bodo morali še uskladiti.

"Tem usklajevanjem bodo namenjeni prihodnji sestanki, mislim pa, da smo na dobri poti, ker zdaj vemo, kaj natančno moramo še podrobno preučiti, in najti natančne formulacije, ki bodo ustrezale obema državama," je dejal Pogačnik.

Pogačnik ni želel govoriti o podrobnostih, saj bi to državi spravilo v neugoden pogajalski položaj, zato bodo poskušali v miru uskladiti "tista dva, tri vidike", ki jim jih doslej še ni uspelo. Rudolf je kot primer navedel vprašanje, kateremu mednarodnemu pravosodnemu telesu prepustiti reševanje vprašanje meje, pri čemer je omenil Meddržavno sodišče v Haagu, sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu in arbitražo.

"In zdaj gledamo, kaj je najbolj ugodno, kaj bo najhitreje, z najmanj stroški in na najboljši način rešilo ta spor," je pojasnil. Pogačnik je pristavil, da se na komisiji še niso dokončno odločili, katero institucijo bodo predlagali obema vladama.

Pogačnik sicer meni, da so pogovori na dobri poti in da so naredili "pomemben korak proti polovici" usklajevanja spornih vprašanj. "Če bomo nadaljevali s takšnim tempom, se bomo lahko v dveh, treh mesecih poskušali dokončno dogovoriti glede odprtih vprašanj oziroma vsaj ugotoviti, ali obstaja kakšno vprašanje, pri katerem na noben način ne moremo priti skupaj," je dejal. Pogačnik pravi, da je optimističen, saj pri vseh vprašanjih, ki so jih odprli, obstajajo možnosti za strokovne rešitve, ki bi zadovoljile obe strani.

Rudolf je dodal, da je končna rešitev odvisna predvsem od politične volje slovenske in hrvaške vlade oz. parlamentov, pričakuje pa, da bodo na naslednjem sestanku "približno uzrli tisto, kar želimo predlagati".

"Mi se ne pogovarjamo tja v en dan in ne želimo izgubljati časa, in če bi se zgodilo, da bi na naslednjem ali dveh sestanki ugotovili, da na kakšnem področju nikakor ne moremo priti skupaj, bomo o tem nemudoma obvestili naši vladi," je dejal Pogačnik.

Pogačnik in Rudolf sta še napovedala, da bo naslednji sestanek komisije prihodnji mesec v Sloveniji, točen datum in kraj pa bodo sporočili naknadno.