Komisijo sta vladi ustanovili septembra lani na podlagi dogovora predsednikov slovenske in hrvaške vlade, Janeza Janše in Iva Sanaderja na Bledu. V prizadevanjih za rešitev vprašanja meje sta državi takrat ustanovili tudi mešano komisijo za ugotavljanje stanja na meji med državama.

Naloga komisije mednarodnopravnih strokovnjakov je priprava pravnega okvira za reševanje vprašanja meje pred tretjo stranjo oziroma sporazuma, ki ga morata državi skleniti pred začetkom postopka pred tretjo stranjo. V njem morata določiti predmet spora, arbitra, pravno osnovo in postopke. Ker gre za meddržavni sporazum, ga morata pred začetkom postopka ratificirati še oba parlamenta.

Komisija se je prvič sešla 22. aprila na Reki, ko je slovenski del komisije hrvaškemu izročil predlog omenjenega sporazuma, govorili pa so tudi o sodnih instancah oziroma arbitražah, pred katere bi lahko državi predložili reševanje vprašanja meje. Drugič se je komisija sešla 11. junija na Bledu, ko so podrobno govorili o slovenskem predlogu sporazuma.

Slovenija v svojih izhodiščih vztraja, da se mora pri presojanju o meji upoštevati stanje na dan 25. junija 1991 ter da se mora presojati o celotni meji oz. o vseh spornih točkah tako na kopnem kot morju. V primeru predložitve vprašanja Meddržavnemu sodišču v Haagu pa bi to moralo presojati po načelu ex aequo et bono oziroma načelu zunanje pravičnosti, ki pomeni upoštevanje katerekoli okoliščine, tudi če ni zapisana v veljavnem pravu, ki bi lahko prispevala k boljši in pravičnejši rešitvi, zlasti zgodovinskih dejstev.