Ljubljana »Okrog šestih zjutraj sem že zaslišala neko vrtanje, nisem sicer prepričana, da je bilo to to. Gotovo pa so začeli ob osmih,« pravi predsednica nadzornega odbora enega od stanovanjskih blokov v Gotski ulici Urša Ugrina, medtem ko si v deževnem jutru popravlja kapuco. Govori o delavcih skrivnostnega podjetja Tristan devetnajst, ki so včeraj dopoldne na parkirišče pred bloki prišli montirat zapornice. »Smo mislili, da smo kaj dosegli, potem ko jih v ponedeljek ni bilo,« se ob tem resignirano nasmehne njena soseda.

Za zdaj so dosegli to, da je sodišče izdalo začasno sodno odredbo, s katero so prepovedani kakršni koli posegi na parkirišču. Vložili so tudi tožbo zaradi motenja posesti. A treh delavcev, ki so tam, kjer niso bili parkirani avtomobili, postavljali jeklene konstrukcije, to ni motilo. Za vsak primer so imeli s seboj tri varnostnike. Zgovorni niso bili nič bolj kot dan prej.

Policija brez moči

Enemu od njih, domnevno predstavniku podjetja Tristan devetnajst, se je jezik sicer nekoliko razvezal, ko ga je eden od policistov pozval, naj pokaže dokumente, na podlagi katerih sploh posegajo v parcelo v zasebni lasti. Parkirišče je namreč, kot smo že poročali, last podjetja Giposs. Mladenič je policistu pokazal najemno pogodbo in lahko so nadaljevali delo. »Fino. Nam je niso hoteli pokazati. So rekli, da niso dolžni,« jezno pristavi Ugrinova, medtem ko eden od stanovalcev začne napadati policiste: »Naredite že kaj! Napišite kazen, ker ne nosijo odsevnih jopičev ali pa ker ne nosijo čelad! Nekaj vendar lahko storite!« Vidno nejevoljen policist je tako še enkrat to dopoldne ponovil, da za ukrepanje nimajo zakonske podlage. Jopiči pa so stvar cestnoprometnih predpisov.

»Poklicali smo delovno inšpekcijo,« prisotne nato obvesti stanovalec Dejan Hozjan. Upajo, da bodo delavce oglobili, ker ne nosijo čelad in ker jim nočejo povedati, iz katerega podjetja so. Poklicali so sicer tudi stanovanjsko inšpekcijo, a tam so jim rekli, da v tem trenutku ne morejo nič. Nekdo ugotovi, da so delavci očitno slišali, da prihaja inšpekcija, ker jih naenkrat ni več na spregled. Kako minuto kasneje se sicer izkaže, da ni tako. Po treh urah dela človek pač postane lačen.

»Takoj ko so zjutraj prišli, smo šli do njih in jih prosili, naj zapornice, če jih že morajo montirati, pustijo spuščene, naj se pogovorijo z nami,« še pravi Ugrinova, medtem ko pogleduje proti poplavljenemu parkirišču. »A nočejo. Saj vemo, da oni samo delajo tukaj, da oni niso krivi...« Prekine jo eden od razburjenih stanovalcev, ki zaradi spora niti v službo ni šel: »Vsi so krivi, vsi oni vedo, za kaj gre, tudi varnostniki. Zjutraj sem videl, ko jih je nekdo pripeljal, in sem se odločil, da mu bom sledil. Za njim sem vozil vse do krožišča Tomačevo, kjer je očitno ugotovil, da mu nekdo sledi in je začel krožiti. Halo! A ni že to sumljivo?« Po nekaj krogih je sicer obupal in se vrnil domov.

Vsega imamo dovolj!

Hozjan ne more verjeti, kako lahko podjetje kljub sodni odredbi o prepovedi poseganja pride in nemoteno namesti zapornice. Kako ne nazadnje policija nič ne naredi, če pa imajo sklep sodišča.

»Veste kaj, nam mladim je vsega tega dovolj. Jaz in mojih deset kolegov se po novem letu itak odpravljamo v Avstralijo, tukaj preprosto nočemo več živeti,« med vsesplošnim ogorčenjem nad nedelovanjem pravne države in nezainteresiranostjo mestne oblasti svoje pristavi še mladenič, ki že drugi dan nemočen opazuje dogajanje. Nekaj spodbudnih besed in nasvetov navrže tudi mlad par, ki pride mimo. Kot povesta, živita v bloku Ob žici in sta se pred meseci skupaj z drugimi stanovalci soočala s povsem enako situacijo. »Ne se pustiti! Sami morate ukrepati, sodišče ne bo rešilo nič,« je odločen mlad fant. Tudi policista potihem pripomnita, da je mogoče najbolje, če vsi, ki lahko, svoja vozila pač pustijo na parkirišču. Kljub grožnjam jih namreč podjetje ne sme odpeljati.

Kot smo izvedeli pozno popoldne, se je na Gotski nato res oglasila delovna inšpekcija, ki je fotografirala opozorilno tablo, na kateri piše, da gre za gradbišče v zasebni lasti, so pa bili izjemno redkobesedni. Stanovalci so se obrnili tudi na Javno razsvetljavo, ker so delavci opozorilno tablo namestili na steber ulične svetilke, ki ni primerno mesto za to. Skupina prebivalcev se je medtem sestala z mestnim svetnikom Miho Jazbinškom, s katerim so se po Hozjanovih besedah posvetovali o možnostih reševanja spora.