Direktorica Medicinskega centra Barsos Urša Murn je na novinarski konferenci pojasnila, da so četrtega oktobra lani dvema bolnikoma med gastroskopijo želodca odvzeli vzorec tkiv, oba so poslali na histološki pregled na Inštitut za patologijo ljubljanske medicinske fakultete. Izkazalo se je, da so bile v enem vzorcu prisotne rakave celice, zaradi česar je bil bolnik z diagnozo raka želodca napoten na zdravljenje na Onkološki inštitut. Tam so opravili dodatne preiskave, ki pa niso pokazale, da bolnik v resnici nima raka, je dejala Irena Oblak, strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana.

Kdo je storil napako, še ni znano

Glede na histološki izvid, ki je ključen pri odločanju glede zdravljenja, so bolniku 27. novembra odstranili želodec, kar je standardni postopek pri zdravljenju tovrstnega raka. Kot je pojasnil Gašper Pilko, predstojnik sektorja operativnih dejavnosti na Onkološkem inštitutu Ljubljana, so tkivo nato po ustaljenem postopku poslali na pregled, ki je pokazal, da v njem ni prisotnih rakavih celic. Na Onkološkem inštitutu so zato še sami opravili analizo oktobra odvzetega vzorca, ki je znova pokazal prisotnost rakavih celic.

Da sumijo, da je prišlo do zamenjave, so nato v začetku januarja obvestili Barsos, ki je Inštitut za patologijo zaprosil za ponovno analizo. »Ko sem bil v začetku januarja obveščen o sumu zamenjave in naprošen za ponovno analizo, smo na Inštitutu za sodno medicino naročili identifikacijo z analizo DNK, ki je pokazala, da je prišlo do zamenjave. Operiran je bil pacient, ki raka ni imel, pacient, ki je raka imel, pa ni bil takoj zdravljen,« je potrdil Jože Pižem, predstojnik Inštituta za patologijo.

»Kje v postopku je nastala napaka in ali je ta posledica opustitve dolžne skrbnosti ali naključje, ne morem reči,« je dejala Urša Murn, direktorica Medicinskega centra Barsos, ki dogodek obžaluje in napoveduje, da bodo storili vse, da se morebitnim zamenjam v prihodnje izognejo. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ministrstva za zdravje so zato zaprosili za nadzor. Uradu so dogodek tudi prijavili – 15. februarja, dan za tem, ko so začela prihajati novinarska vprašanja. Direktorica je zatrdila, da prijava in novinarska vprašanja niso povezani.

Na Onkološkem inštitutu so sicer že izvedli interni strokovni nadzor. Ugotovili so, da je pri vrsti raka, ki je bila potrjena v laboratoriju, potrebna operacija. Bolnik je bil tako na Onkološkem inštitutu ves čas obravnavan skladno s protokoli in običajno klinično prakso, je zagotovila Irena Oblak. Tudi na Inštitutu za patologijo so po dogodku opravili izredno notranjo revizijo, je povedal predstojnik inštituta Jože Pižem. Revizija je po njegovih besedah pokazala, da na inštitutu ni prišlo do zamenjave vzorcev.

Oba bolnika v šoku

»Bolnika sta bila presenečena, v šoku,« je o tem, kako je bilo, ko so oba bolnika seznanili z zamenjavo, priznala Murnova. Da je bilo pri bolniku, ki so mu po nepotrebnem odstranili želodec, po začetnem presenečenju prisotno tudi olajšanje, ker nima raka, pa je povedal Pilko. Pacientu so na Onkološkem inštitutu, kjer so se obema pacientoma opravičili, ponudili takojšnjo psihološko pomoč in podporno zdravljenje v ambulanti klinične prehrane. Manj je znanega o bolniku, ki zares ima raka in ki je za svojo diagnozo namesto oktobra izvedel šele nedavno. Zdravljenje je menda že začel, o tem, kakšne so posledice zamika njegove obravnave, pa ni informacij. Na Onkološkem inštitutu, ki sicer ni edina ustanova v državi, ki se ukvarja z zdravljenjem raka, ga namreč ne zdravijo. V Barsosu zagotavljajo, da so z bolnikoma v stiku in da se bodo z njima glede lajšanja njune situacije pogovarjali v vseh smereh, tudi v smeri odškodnine.