»Za Slovenijo je tekma s Poljsko najpomembnejša v prvem delu prvenstva, a sem prepričan, da jo bo zanesljivo dobila. Poljaki so njena stalna stranka, Slovenci pa imajo boljše igralce, večjo kakovost in zanesljivejšo reprezentanco,« je pred 13. medsebojnim slovensko-poljskim obračunom napovedal legendarni in karizmatični Veselin Vujović. Črnogorec, ki je bil med letoma 2015 in 2019 tudi selektor slovenske izbrane vrste (njegov največji uspeh na tem položaju je bila bronasta kolajna na SP 2017 v Franciji), se je izkazal za odličnega napovedovalca, kajti njegova nekdanja reprezentanca je suvereno premagala Poljsko in je na pragu uvrstitve v drugi del tekmovanja v nemčiji, v katerem bo nastopilo najboljših 12 reprezentanc.

Selektor Uroš Zorman se v 16-članskem igralskem kadru v primerjavi s tekmo proti Ferskim otokom ni odločil za nobeno spremembo, tako da sta bila na tribuni med gledalci spet vratar Miljan Vujović (Stuttgart) in levokrilni igralec Tadej Mazej (Celje Pivovarna Laško). Po osmih izenačenjih do izida 9:9 v 16. minuti sta bila tekmeca povsem izenačena, nato pa je začel zelo uspešno delovati slovenski rokometni stroj. V naslednjih šestih minutah je Zormanova četa naredila delni izid 5:1 za vodstvo s 14:10, tik pred koncem prvega polčasa pa je za rekordno prednost plus šest poskrbel Tilen Kodrin, ki je nedavno podaljšal pogodbo z nemškim Gummersbachom. Svoj peti gol – najboljši strelec Slovenije v prvem polčasu – je dosegel v zadnjih desetinkah pred odhodom na odmor, sodnika iz Severne Makedonije pa sta ga priznala šele po pregledu videoposnetka.

Slovenci, ki so v prvih tridesetih minutah zgrešili zgolj en strel od skupno 21, so tudi v drugem polčasu neusmiljeno polnili mrežo Poljakov. Ti so bili – čeprav je njihov vzdevek Gladiatorji – tudi v nadaljevanju bolj podobni nebogljenim ovčkam, saj so deset minut pred koncem prvič zaostajali za kar deset golov (20:30). Že takrat je postalo kristalno jasno, da zdaj nekdanja rokometna velesila, ki je na velikih tekmovanjih osvojila pet kolajn (eno na OI 1976 in štiri na SP 1982, 2007, 2009, 2015), ni več v igri za svoje premierno odličje v zgodovini EP (najboljša uvrstitev četrto mesto v Avstriji 2010) in da bo že po prvem delu Eura v Nemčiji morala spakirati kovčke.

Ekipa selektorja Zormana – med tekmo je povsem izgubil glas – je v končnici tekme malce stopila s plina in s tem poskrbela, da se Poljakom pod vodstvom novega selektorja Marcina Lijewskega (s tamkajšnjo zvezo je podpisal petletno pogodbo, njegov šest let mlajši brat Krzysztof pa je pomočnik glavnega trenerja Talanta Dušebajeva v Kielcah) ni ponovila sramota z lanskega SP pred domačimi gledalci v Katovicah, ko so proti slovenski izbrani vrsti izgubili z devetimi goli razlike (23:32). Pri tokratnih zmagovalcih, ki so bili kar 78-odstotno učinkoviti pri strelih na gol (41-32), je bilo kar šest igralcev brez zgrešenega strela: Blaž Blagotinšek, Gašper Marguč, Jure Dolenec, Staš Slatinek Jovičić, Tilen Kodrin in Kristjan Horžen. Kljub temu, da je Poljska v zadnjih minutah vsaj delno omilila visok poraz, naj bi se Slovenci, ki so na 13. medsebojni tekmi že osmič zmagali (ob štirih porazih in enem neodločenem izidu), uvrstili v drugi del EP 2024. S tem dosežkom bi si zagotovili tudi vlogo nosilca v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2025, ki ga bodo gostile Hrvaška, Danska in Norveška.

V obrambi je Borut Mačkovšek znova opravil odlično vlogo, v napadu pa je k zmagi Slovenije prispeval štiri gole ob le enem zgrešenem strelu. »Pohvala fantom in celotni ekipi. Danes smo prikazali izvrstno predstavo, tako v obrambi kot v napadu. Začeli smo agresivno in energično, hitro in konstantno smo tekli v (pol)protinapade, kar je povzročalo nasprotniku velike preglavice. V prvem polčasu je bila odločilna naša igra v čvrsti in trdi obrambi, s katero so imeli Poljaki zelo velike težave, v napadu pa smo dosegli pet, šest lahkih golov, kar nam proti Ferskim otokom ni uspelo. Zmagi proti Ferskim otokom in Poljski sta dobri tudi za našo samozavest v nadaljevanju tekmovanja, a moramo ostati na trdnih tleh. Jutri imamo prost dan in si bomo lahko napolnili baterije ter se v miru pripravili na Norveško, ki nas v ponedeljek čaka v zadnjem krogu prvega dela prvenstva in jih poskušati premagati,« je dejal Borut Mačkovšek, član madžarskega kluba Pick Szeged in z 203 centimetri najvišji igralec v slovenski reprezentanci.

Levokrilni igralec Tilen Kodrin je bil eden izmed šesterice, ki je bila stoodstotno uspešna pri strelih na gol (5-5). »Zelo smo zadovoljni, veseli in sproščeni, da smo izpeljali načrt, za katerega smo se dogovorili pred tekmo. Vedeli smo, da nam Poljaki bolj ustrezalo kot Ferski otoki, saj so višji, težji in počasnejši, to pa smo potrdili tudi na igrišču. Igrali smo super v obrambi, v napadu pa smo se razleteli po igrišču ter bili nevarni in uspešni z vseh položajev. Dokazali smo, da lahko uspešno igramo tudi proti tako močnim reprezentancam, kot je Poljska, in da se ne bojimo nikogar, s katerim se bomo pomerili na naslednjih tekmah,« je napovedal Tilen Kodrin.