»Že 10 dni je osrednja tema v Sloveniji ministrica za javno upravo,« je zapisal Janša, ki meni, da so kritike ministrice več kot upravičene. Ob tem pa imamo v državi tudi druge probleme, je opozoril in med njimi naštel, da je vlada ob vseh problemih že tri mesece brez ministra za zdravje.

Obnova po ujmi je »daleč od optimalne, zima prihaja«, migrantski pritisk na Slovenijo je najhujši po letu 2015, vlada pa obljublja nove nastanitvene kapacitete namesto zaščite meje in ljudi, je zapisal. Dodal je, da v Ekonomski in monetarni uniji inflacija pada, v Sloveniji pa raste. »Življenje je vse dražje,« je dodal.

»Da vladi skrajšamo muke ter omogočimo pristojnim ukvarjanje tudi z drugimi perečimi problemi, bo poslanska skupina SDS vložila interpelacijo zoper ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik,« je zapisal. Pričakujejo sicer »enak rezultat kot pri prejšnji desni roki predsednika vlade Roberta Goloba«, nekdanjemu ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu, je še dodal.

Ajanović Hovnik je namreč v zadnjih dneh deležna kritik zaradi visokih stroškov službene poti petčlanske delegacije ministrstva v New York, za katero je država odštela nekaj več kot 33.000 evrov. Ministrica je navedbe o neupravičenosti udeležbe sodelavk ministrstva v preteklih dneh zavrnila in stroške ocenila kot razumne. V bran ji je stopil tudi predsednik vlade Robert Golob.

SDS in NSi z očitki nad ministrico Ajanović Hovnik

Poslanec SDS Andrej Kosi je v Državnem zboru opozoril na očitke ministrici zaradi razpisa za nevladne organizacije in, kot je dejal, pregrešno dragega potovanja v New York. »Pri tem se zakrivajo očitne težave, s katerimi se Slovenija ubada,« je dodal in naštel visoko inflacijo, stanovanjsko problematiko in migracije. O tem, kaj natančno bo zapisano v besedilu interpelacije, ni želel govoriti, kot tudi ne, kdaj jo bodo vložili.

Spomnimo, očitki na račun ministrice so se v zadnjem času kopičili. Po razkritju o potratni julijski službeni poti petih zaposlenih na ministrstvu za javno upravo v New York je na dan prišlo tudi, da je na razpisu njenega ministrstva javna sredstva prejel inštitut, ki ga vodi njena nekdanja poslovna partnerica.

Premier Golob je ministrici stopil v bran z besedami, da verjame, da bo ministrica vse očitke, ki so se pojavili v javnosti, argumentirano ovrgla. Ministrico so pred tem podprli že v največji vladni stranki Gibanje Svoboda in poudarili, da »svoje delo opravlja odlično ter predano in v stranki uživa polno zaupanje«.

Poslanec NSi Janez Cigler Kralj je v izjavi za javnost izpostavil, da je interpelacija potrebna, medtem ko njihovi podpisi niso potrebni oziroma zanje niso bili niti zaprošeni. Kot še dodaja, v interpelaciji odpirajo veliko očitkov. Cigler Kralj je prav tako opozoril, da so razmislek o njeni situaciji javno izpostavili že prejšnji teden, saj naj bi si po njegovih besedah naložila tako breme, da bo težko opravljala svoje delo, s svojim odstopom pa bi po njegovih besedah razbremenila tudi vlado. Kot še poudarja, je ta odločitev sicer v njenih rokah in rokah predsednika vlade. V NSi med drugim poudarjajo, da vlada na področju javne uprave ni naredila nobenega koraka ter je ostala le pri načrtih in obljubah. 

Sajovic: Ministrica zaenkrat ostaja

Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je dejal, da se bodo z interpelacijo ukvarjali, ko jo prejmejo. Slednjo bodo prebrali, preučili in se šele nato odzvali. Dodaja, da je zadovoljen, ker interpelacija ponuja možnost, da se zadeve javno razjasni in pojasni širši javnosti. Sajovic še poudarja, da ima ministrica zaenkrat njegovo zaupanje, prav tako pa ima tudi zaupanje poslanske skupine. Izpostavil je, da je na mizi trenutno še premalo podatkov in predloženih dejstev, da bi se lahko odločili. 

V ministrski ekipi naj bi sicer se obetalo več sprememb

V vladi Roberta Goloba naj bi kmalu prišlo do več sprememb. Še danes naj bi bilo znano ime kandidata ali kandidatke za vodenje ministrstva za zdravje. Slišati pa je, da potekajo tudi pogovori o menjavah na čelu ministrstev za kmetijstvo ter naravne vire in prostor. Kot smo izvedeli, potekajo pogovori o razhodu z ministrom za naravne vire in prostor Urošem Brežanom ter kmetijsko ministrico Ireno Šinko. Da se obeta njun odhod, je več med seboj nepovezanih virov potrdilo tudi za časnik Večer.

Na seznamu pomanjkljivosti v delu ministrice Šinko naj bi med drugim bili neučinkovito delo uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Pri Brežanu pa naj bi bila težava predvsem v prepočasnih postopkih pri izvedbi sanacijskih ukrepov po nedavnih ujmah. Na tem resorju naj bi si želeli nekoga bolj odločnega.