Nogometni entuziasti dobro poznajo 62-letnega Garyja Linekerja. Med šestnajstletno poklicno kariero je 286-krat zatresel mrežo tekmecev, od tega 48-krat za angleško reprezentanco. Na svetovnem nogometnem prvenstvu leta 1986 v Mehiki je osvojil zlato kopačko, ki jo podeljujejo najboljšemu strelcu turnirja. Niti številni entuziasti pa niso vedeli, da na igrišču nikoli ni dobil rumenega, kaj šele rdeči karton. To se mu je zgodilo šele po 24 letih televizijske kariere. Toliko let že vodi najbolj priljubljeno televizijsko nogometno oddajo Match of the day (Tekma dneva), ki je na sporedu vsako soboto zvečer. Minulo soboto je prvič v vsem tem času tako rekoč ni bilo. Trajala je samo 20 minut, brez povezovalca, brez komentatorjev v studiu in brez komentarjev. Zakaj? Zato, ker je BBC Linekerju zaradi tvita podelil prvi rdeči karton, da ni smel voditi oddaje, nato pa so nogometni komentatorji, ki v Tekmi dneva sedijo z Linekerjem v studiu, med njimi nogometni legendi Ian Wright in Alan Shearer, pokazali rdeči karton televiziji BBC. Pridružili so se jim, v neprimerljivem primeru solidarnosti, kolegice in kolegi komentatorji, nekdanji poklicni športniki. Zaradi njihovega bojkota so minuli konec tedna odpadle ali bile zelo skrajšane vse nogometne oddaje na BBC.

Bolna pobrexitska desničarska retorika

Ni se začelo z Linekerjevim tvitom, ampak s tvitom notranje ministrice Suelle Braverman: »Kar je dovolj, je dovolj. Ustaviti moramo čolne.« S tem je branila predlagano okrutno zastraševalno zakonodajo konservativne vlade o nezakonitem priseljevanju nesrečnikov v čolnih, s katero bi po mnenju vseh kršila mednarodno pravo o beguncih in azilantih. Vse, ki bi v Britanijo prišli nezakonito, bi priprli in jih hitro odstranili. Tisti, ki bi jim enkrat zavrnili prošnjo za azil, se ne bi smeli nikoli več vrniti v Britanijo in nikoli zaprositi za britansko državljanstvo. Bravermanova je s skrajno desnega trdega brexitskega krila konservativne stranke. Že prej je uporabljala temu primeren vnetljiv protipriseljenski besednjak. Predlagano zakonodajo je branila zaradi »emigrantske invazije« na britanske obale. V parlamentu je trdila, da bi lahko po sedanji britanski zakonodaji 100 milijonov ljudi zahtevalo zaščito Britanije. Za dobro mero je v intervjuju za superdesničarski Daily Mail dejala, da je »bolj verjetno, da si milijarde želijo priti v Britanijo, in bi prišle, če bi lahko«. To je bolna pobrexitska desničarska retorika, s katero naj bi se konservativci rešili na prihodnjih volitvah.

Sveta nebesa, to je huje od groznega

Gary Lineker je delil tvit notranje ministrice in komentiral: »Sveta nebesa. To je huje od groznega.« Pred vladno kritiko se je branil v naslednjem tvitu: »Nobenega orjaškega priliva ni. Sprejemamo veliko manj beguncev kot druge velike evropske države. To je neizmerno okrutna politika, usmerjena proti najbolj ranljivim ljudem, njen besednjak pa se ne razlikuje od tistega, ki je bil v rabi v Nemčiji v tridesetih letih. In jaz naj bi bil tisti, ki se neprimerno vedem?« Desničarji so skočili pokonci, češ kako lahko BBC-jevec primerja Sunakovo vlado z nacisti, čeprav tega ni naredil. Linekerja, najbolje plačanega pogodbenika na BBC, čigar letna plača znaša skoraj dva milijona evrov, so začasno odstavili, domnevno zaradi kršitve svetega pravila BBC o nepristranskosti, ki naj po novem ne bi veljalo samo za redno zaposlene v novičarskem delu BBC. Konservativna vlada, ki bi najraje v celoti ali delno privatizirala oziroma razparcelirala BBC, ker je zanjo trn v peti, je pritisnila na vodstvo doma in svet prestižne javne televizije ter zahtevala Linekerjevo glavo. To ji je bilo toliko lažje, ker je predsednik uprave BBC Richard Sharp konservativni donator in osebni prijatelj premierja Rishija Sunaka, ki je nekdanjemu premierju Johnsonu v povračilo za imenovanje na položaj kot bivši bankir pomagal dobiti ugodno posojilo za več kot 900.000 evrov (o tem poteka uradna preiskava). Zato se zdaj povečuje ne samo javni pritisk za vrnitev Linekerja, ampak tudi za Sharpov odstop. BBC naj bi Linekerju zaradi cunamija podpore kolegov in javnosti že ponudil vrnitev, vendar po primernem opravičilu in obljubi, da se bo v prihodnosti primerno obnašal. Lineker pa ne popušča, saj pravi, da še vedno stoji za svojim tvitom.

Britanija, Britanci in britanska demokracija posebno v težkih pobrexitskih časih, v katerih vse bolj prevladujejo skrajni desničarji v vladajoči konservativni stranki in v zelo dominantnih desničarskih medijih, bolj kot kdaj prej potrebujejo BBC, neodvisno javno televizijo. Ta se je z Linekerjevo odstavitvijo oziroma z uklanjanjem pritisku vlade po nepotrebnem ustrelila v nogo in sama sprožila svojo največjo krizo.