Peking je priznal lastništvo le nad balonom, ki so ga ameriške sile sestrelile 4. februarja nad Atlantikom pri Južni Karolini. Kitajske oblasti sicer trdijo, da je ta služil civilnim namenom. Zaradi incidenta je ameriški državni sekretar Antony Blinken preložil načrtovani obisk na Kitajskem.

»Tudi za ZDA ni neobičajno, da nezakonito vstopajo v zračni prostor drugih držav,« pa je danes dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Wang Wenbin. »Samo v zadnjem letu so ameriški baloni več kot desetkrat nezakonito leteli nad Kitajsko brez kakršne koli odobritve kitajskih oblasti,« je dodal.

Po besedah Wenbina je Peking »te incidente obravnaval odgovorno in strokovno,« poroča francoska tiskovna agencija AFP. »Če želite izvedeti več o ameriških višinskih balonih, ki so nezakonito vstopili v kitajski zračni prostor, vam predlagam, da se obrnete na ameriško stran,« je dodal.

Bela hiša zanika obtožbe

Bela hiša je danes že zanikala te obtožbe. »Kakršne koli trditve, da ameriška vlada uporablja nadzorne balone nad Kitajsko, so neresnične,« je na Twitterju sporočila tiskovna predstavnica Sveta za nacionalno varnost Adrienne Watson. Kitajsko je obtožila, da je ona tista, ki ima program nadzornih balonov na veliki višini za zbiranje obveščevalnih podatkov, s katerimi je kršila suverenost ZDA in več kot 40 držav na petih celinah, poroča AFP.

Tudi ameriško zunanje ministrstvo se je odzvalo s podobnim argumentom, obtožbe Pekinga pa je označilo za »poskus zmanjšanja škode«. »Kitajska je večkrat in napačno trdila, da je bil nadzorni balon, ki ga je poslala nad ZDA, meteorološki balon, in do danes ni ponudila nobene verodostojne razlage vdora v naš zračni prostor in zračni prostor drugih držav,« je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta.

Zračne sile ZDA so medtem v nedeljo nad Michiganom sestrelile še en neznan leteči objekt. Po že tretji sestrelitvi takšnega predmeta nad zračnim prostorom ZDA v zadnjih dneh še vedno ni jasno, za kakšne predmete gre, kako ostajajo v zraku in od kod so prišli. Glede na prve ugotovitve niso podobni domnevno vohunskemu kitajskemu balonu, ki so ga ameriške sile sestrelile v začetku meseca. Do njih pa ameriške oblasti ne morejo zaradi slabega vremena, so sporočili danes iz Bele hiše.