Veleposlaništvo je poudarilo, da balon ne predstavlja grožnje nobeni državi. »Zaradi vremena in omejenih manevrskih sposobnosti je plovilo zašlo od predvidene smeri in pomotoma vstopilo v zračni prostor Latinske Amerike,« je še dodalo.

Za zdaj še ni jasno, ali gre za isti balon, ki je v petek preletel Kolumbijo. Omenjeni balon so nad Kolumbijo prve opazile ZDA, kolumbijske zračne sile pa so kmalu zatem sporočile, da so zaznale »predmet z značilnostmi, podobnimi balonu«, in ga »spremljale, dokler ni zapustil nacionalnega zračnega prostora«. Dodale so tudi, da v sodelovanju z drugimi državami izvajajo preiskavo o izvoru plovila.

Kitajska je nato v ponedeljek potrdila, da je bil balon, ki je letel nad Kolumbijo, njihov. Dodala je, da je plovilo izključno civilne narave ter se uporablja za opravljanje testov med letenjem.

Do odkritja morebitnega novega balona prihaja potem, ko je ameriško lovsko letalo F-22 v soboto vzdolž obale Južne Karoline sestrelilo podoben domnevni kitajski vohunski balon. Državni sekretar ZDA Antony Blinken je bil v luči incidenta prisiljen odpovedati načrtovani obisk v Pekingu in dejanja Kitajske označil za neodgovorna in nesprejemljiva.

Peking je opozoril, da bo sestrelitev kitajskega balona nad ZDA resno škodovala odnosom med državama. V nedeljo pa je kitajsko zunanje ministrstvo izročili protestno noto ameriškemu veleposlaništvu na Kitajskem.