»Tri mesece se že ukvarjamo z Zdravstvenim domom Ljubljana,« je razložil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in se zakopal v razpoložljive podatke, ki naj bi razkrivali, da so težave, v katerih se je znašel zdravstveni dom in z njim prebivalstvo glavnega mesta, predvsem odgovornost vodstva, to je direktorice Antonije Poplas Susič.

Leta 2018 je bilo v Sloveniji 118.000 ljudi brez izbranega osebnega zdravnika, konec novembra letos jih je bilo že več kot 132.000. Še posebno izrazit je bil ta porast v Ljubljani, kjer je v zadnjih štirih letih število oseb brez opredeljenega zdravnika poraslo z 19.284 na 31.341. V nekaterih drugih krajih so bili trendi nasprotni, je opozoril Bešič Loredan. Denimo v Kranju, kjer je število oseb brez zdravnika upadlo s 4800 na 4000, na Jesenicah pa s 4700 na 1300.

Sočasno je Zdravstveni dom Ljubljana kopičil kumulativni presežek prihodkov nad odhodki, lani so znašali nekaj več kot 4,5 milijona evrov. Leta 2021 je direktorica postala Antonija Poplas Susič. »Ob njenem imenovanju so predstojniška mesta zapustili vsi zdravniki razen vodje enote nujne medicinske pomoči, v prvih mesecih so položaje zapustili še vodja kadrovske službe, vsi zaposleni za investicijsko vzdrževanje, praktično vsi informatiki, zelo veliko odpovedi je bilo med srednjimi in diplomiranimi medicinskimi sestrami,« je našteval minister. In ne nazadnje je zavod zapustilo več družinskih zdravnikov, od začetka leta se je njihov kolektiv zmanjšal s 103 na 89 zdravnic in zdravnikov. Pri čemer je minister prepričan, da so nekateri odšli k zasebnikom »na zalogo«.

»Nadalje smo ugotovili, da je direktorica lastnica zdravstvenega zavoda Multimedicus, ki ima dve koncesiji Mestne občine Ljubljana. Laboratorij in informatiko po ugodni ceni najema od Zdravstvenega doma Ljubljana,« je povedal minister. »Zavod Multimedicus je v letošnjem letu od ZZZS prejel skoraj 240.000 evrov, kar je 20 odstotkov več kot lani, prihodki so se mu od leta 2018 podvojili. Direktorica je 20-odsotno zaposlena v svojem zavodu, tam opravlja zdravniško delo, medtem ko ga v ZD Ljubljana ne.«

Na podlagi zbranih podatkov je minister predlagal uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu sprožitev izrednega upravnega nadzora ZD Ljubljana in zavoda Multimedicus. Urad, ki ga kot vršilec dolžnosti vodi nekdanji minister za zdravje Aleš Šabeder, je nadzor sprožil 7. decembra. »Z nadzorom želimo ugotoviti, kaj se dogaja v upravljanju zdravstvenega doma,« je dejal Bešič Loredan. »Ko bo končan, bomo seveda ukrepali.«

Janković: Je odlična direktorica, pustite jo pri miru

Preden je sprožil nadzor, se je minister za zdravje sestal z županom Ljubljane. Tedaj naj bi mu Zoran Janković prijazno svetoval, naj pusti direktorico in zdravstveni dom »pri miru«. Ali je županovo priporočilo doživel kot pritisk? »Lahko ga doživimo, kot si želimo,« je odgovoril minister. »Vsi smo v stiski, vsi moramo k temu pristopiti pozitivno.« Z županom se namerava ponovno sestati v drugi polovici januarja.

Z Mestne občine Ljubljana so zvečer sporočili, da direktorica Poplas-Susičeva uživa županovo popolno zaupanje. »Županova izjava, naj minister pusti direktorico pri miru, je bila izrečena, ko ga je minister pozval, naj jo zamenja,« so zapisali. »Prof. dr. Antonija Poplas Susič je odlična direktorica in izvrstna zdravnica, med drugim je bila pred leti razglašena za evropsko zdravnico leta. Iskanje grešnega kozla za nastalo situacijo, ki je v primeru ZD Ljubljana dosegla le vrhunec in pokazala na širšo problematiko, je povsem zgrešeno.« Da bi le omilili nastale razmere, občina ministrstvu za zdravje predlaga kratkoročno rešitev, in sicer, naj sprejme interventni ukrep, da mora zdravnik, ki zapusti kateri koli zdravstveni dom in svoje delo nadaljuje bodisi v drugem zdravstvenem domu bodisi kot koncesionar, s seboj vzeti vse svoje opredeljene paciente, če ti to želijo.

Iz Zdravstvenega doma Ljubljana pa so popoldne sporočili, da v Ljubljani brez izbranega osebnega zdravnika ni več 31.000 ljudi, kot je trdil minister, temveč naj bi se številka gibala med 13.000 in 15.000 prebivalci mestne občine. Po lanskem imenovanju direktorice tudi ni bilo tolikšnega odliva predstojnikov in drugih zaposlenih, kot je navajal Bešič Loredan. Direktorica je v zdravstvenem zavodu Multimedicus 20-odstotno zaposlena kot zdravnica »zaradi spleta okoliščin v preteklosti«, pojasnjujejo v zdravstvenem domu. Antonija Poplas Susič tudi nima dveh koncesij, temveč le 1,4 koncesije. »Prav tako odločno zavračamo, da bi Multimedicus najemal laboratorijske storitve in informacijsko podporo po ugodni ceni. Ceniki so za vse zunanje izvajalce enaki,« so sporočili.

Ministrstvo si prizadeva do 15. januarja, ko bo na Brdu potekal koalicijski vrh, ustvariti širšo sliko o vzrokih krize v osnovnem zdravstvu. Minister je s tem v zvezi poudaril, da so zdravstveni domovi v pristojnosti občin, zato vlada ne more izpeljati kratkoročnih sprememb. »Se pa odpira razprava o sistemski reformi primarnega zdravstvenega varstva,« je dodal minister. »Imamo več kot 110 milijonov evrov kumulativnih presežkov v zdravstvenih zavodih, povečuje se število družinskih zdravnikov, hkrati narašča tudi število neopredeljenih pacientov. Nekaj v sistemu skratka ne deluje.