Nemčija se je danes prebudila v jutro z ugotovitvijo, da je skupina državljanov načrtovala državni udar, kakršni so bolj pogosti v manj demokratičnih delih sveta. Po eni izmed največjih policijskih racij v zgodovini Nemčije proti domačemu terorističnemu omrežju, ki je dobro leto dni pripravljalo strmoglavljenje nemške vlade in prevzem oblasti, je notranja ministrica Nancy Faeser skupini sovražnikov demokracije napovedala odločen boj.

Preiskava bo dala odgovor na to, kako daleč so bili načrti članov teroristične združbe, ki naj bi jo sestavljali tudi privrženci skrajno desnega gibanja Reichsbürger (Državljani rajha), ki ne priznava moderne nemške države in vztraja, da cesarska Nemčija še vedno obstaja. Po prvih ugotovitvah naj bi teroristična skupina načrtovala strmoglavljenje vlade, nasilen vdor v bundestag in vzpostavitev nove nemške vlade in vojske.

Teroristi so hoteli pomoč Rusije

Več kot 3000 policistov je danes v jutranjih urah izvedlo obsežne preiskave v enajstih zveznih deželah in aretiralo 25 oseb terorističnega združenja, ki mu še niso nadeli imena. Poleg privržencev Reichsbürgerja so bili v združbi tudi privrženci najrazličnejših teorij zarote, med drugim somišljeniki ideologije ameriških zarotnikov QAnon. Dva osumljenca so aretirali v Avstriji in Italiji.

Lisice so policisti nadeli tudi idejnemu vodji skupine, 71-letnemu Heinrichu XIII. Reußu iz manj znane nemške plemiške družine, ki je bil v hierarhiji skupine predviden za novega nemškega kanclerja, še vedno pa uporablja naziv princ. Njegova družina je pred stoletji vladala območjem današnje zvezne dežele Turingije na vzhodu države. Reuß se je obrnil tudi na predstavnike Rusije, katere pomoč je imel za ključno za uspeh. Zaenkrat ni znakov, da bi se v Moskvi odzvali, tudi v Kremlju so zanikali, da bi sodelovali pri načrtu strmoglavljenja nemške vlade. »Gre za notranji nemški problem,« je rekel tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Pristojni kljub temu preiskujejo morebitne povezave z Rusijo.

Drugi aretirani voditelj skupine je 69-letni Ruediger v. P., nekdanji pripadnik posebnih vojaških enot, ki je vodil oboroženo krilo gibanja.

Pripravljeno so imeli novo vlado

Državni udar naj bi načrtovalo skupaj 52 oseb, njihovi načrti za napad na nemški demokratični red pa so bili vsaj v grobih obrisih že pripravljeni. Kot so pojasnili na državnem tožilstvu, je imela skupina oblikovan poseben vladni svet. Sestavljale so ga osebe, ki naj bi bile predvidene za posamezna ministrska mesta. Od lanskega novembra naj bi se pogosto sestajali in načrtovali prevrat. Nekdanja poslanka skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) bi po državnem udaru postala pravosodna ministrica. Tudi njo je policija aretirala.

Teroristična skupina je imela tudi oboroženo krilo, v katerem so bili nekdanji pripadniki specialnih enot in vojaški rezervisti. Cilj vojaškega krila je bil ustanoviti novo nemško vojsko. Privrženci skupine so se zavedali, da lahko svoje načrte uresničijo zgolj z uporabo sile, kar vključuje tudi nasilne smrti, so sporočili iz državnega tožilstva.

Prav dejstvo, da so v skrajni skupini sodelovali nekdanji in tudi aktivni vojaki ter da so novačili člane v policijskih in vojaških vrstah, je posebej vznemirilo Nemčijo. »Preiskave ponujajo vpogled v brezno teroristične grožnje iz okoliša skupine Reichsbürger. Vemo, kako se moramo z vso močjo ubraniti pred sovražniki demokracije,« je zagotovila notranja ministrica Nancy ​Faeser. Razkrito teroristično skupino so obsodili v nemški koaliciji, pa tudi v stranki AfD.