Finančni ministri držav članic Evropske unije na torkovem zasedanju kljub drugačnim napovedim niso odločali o usodi več kot 13 milijard evrov evropskih sredstev za Madžarsko, potem ko je ta blokirala potrditev 18 milijard evrov pomoči Ukrajini. To je sprožilo veliko nezadovoljstvo med udeleženci sestanka, ki potezo Budimpešte razumejo kot izsiljevanje. Madžarska je prav tako napovedala blokado sprejemanja evropske zakonodaje o minimalni davčni stopnji za multinacionalke v EU, zato tudi o tem ministri v torek niso odločali.

Evropska komisija o ukrepih Madžarske v zadnjih tednih

Usoda evropskih sredstev za Madžarsko tako ostaja nejasna. Evropska komisija je pred tednom dni priporočila, naj 7,5 milijarde kohezijskih sredstev ostane zamrznjenih, rekoč da je Budimpešta sicer pokazala določen napredek, da pa ni izpolnila zahtev, povezanih s spoštovanjem vladavine prava. V torek bi ministri to priporočilo komisije lahko potrdili, a so se odločili drugače. Po informacijah Euobserverja so nekatere države, predvsem Nemčija in Francija, ocenile, da morda ni potrebne kvalificirane večine za sprejem takšne odločitve, ki bi jo moralo potrditi 15 članic s skupaj najmanj 65 odstotki prebivalstva EU. V primeru neizglasovanja zamrznitve sredstev pa da bi lahko padel v vodo mehanizem njihovega pogojevanja s spoštovanjem vladavine prava, ki so ga mukoma postavili na noge. Tako so se v torek salomonsko odločili, da komisijo zaprosijo za novo mnenje o madžarskem napredku, ki bo upoštevalo ukrepe Budimpešte v zadnjih tednih od 19. novembra.

Finančni ministri zaradi vsega dogajanja v torek niso odločali niti o sprostitvi 5,8 milijarde evrov sredstev Madžarski iz sklada za okrevanje po pandemiji. Evropska komisija je sicer priporočila sprostitev teh sredstev, a za to postavila pogoj izpolnitve 27 ukrepov. Madžarski premier Viktor Orban trdi, da gre za politično izsiljevanje, v torek pa je tudi dejal, da Madžarska ni blokirala pomoči Ukrajini, da pa se ne strinja s skupnim zadolževanjem, ampak naj se to izvede na ravni posamezne članice.

Minister Boštjančič: Slovenija za uveljavitev vladavine prava

Češko predsedstvo svetu EU je ob torkovem zasedanju sporočilo, da si bo prizadevalo najti kompromis in da vsa omenjena vprašanja obravnava v paketu. Mogoče je, da bo sklicalo še eno izredno zasedanje finančnih ministrov.

Stališče Slovenije do predloga zamrznitve sredstev Madžarski je po besedah ministra Klemna Boštjančiča jasno: uveljavitev vseh elementov v zvezi z vladavino prava je nujna v vseh državah članicah. Kakršno koli izogibanje na tem področju ne more biti razlog za to, da na drugi strani pristajamo na izsiljevanje, je dejal. O torkovem zasedanju pa je dejal, da je bilo vzdušje precej napeto in da so številne države jasno izrazile nestrinjanje s tem, kar se dogaja. »Dejansko je 26 držav proti eni,« je dejal.