»Za nami je uspešna poletna sezona, ki je na ljubljansko letališče spet prinesla tisti pravi popotniški vrvež,« je v današnjem sporočilu za javnost izpostavila poslovodna direktorica Fraporta Slovenija Babett Stapel, ki se ob nadaljnjem okrevanju letalskega prometa nadeja, da se bodo ob koncu leta približali milijonu oskrbljenih potnikov.

Septembra je prek Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana v javnem prometu potovalo več kot 118.000 potnikov, kar 82 odstotkov več kot v lanskem septembru. V celotnem prvem devetmesečju pa so na letališču letos oskrbeli skoraj 750.000 potnikov, kar je 174 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Ob realizirani pričakovani rasti potnikov v zadnjem četrtletju v Fraportu Slovenija pričakujejo, da bodo do konca leta zabeležili več kot podvojen promet v primerjavi z lanskim letom in se že približali milijonu oskrbljenih potnikov. Hkrati na Brniku raste tudi tovorni promet. Od januarja do septembra so oskrbeli 20.700 ton tovora, kar predstavlja 7,4-odstotno rast glede na primerljivo obdobje lani.

Prevoznikov znova toliko kot pred epidemijo

Nekateri prevozniki v zimski sezoni povečujejo pogostost letenja z Brnika. Air Serbia bo v zimskem voznem redu, ki velja do 25. marca, lete v Beograd, ki jih sedaj izvaja dvanajstkrat tedensko, ponujal dvakrat dnevno. Air Montenegro bo v Podgorico, kamor sedaj leti dvakrat tedensko, letel trikrat na teden. Swiss Airlines pa pogostost letenja v Zürich povečuje s šest na devet tedenskih frekvenc.

Nizkocenovni prevoznik Flydubai, ki zdaj ponuja tedensko pet letov v Dubaj, bo 22. decembra prešel na sedem letov in tako po enem letu povezavo med Ljubljano in Dubajem nadgradil v dnevno. Turkish Airlines, ki trenutno v Istanbul ponuja 10 letov tedensko, bo od februarja tedensko frekvenco letov povečal na 12.

Kot je pred nastopom zimskega voznega reda izpostavila Stapel, bo v zimski sezoni tako kar pet povezav okrepljenih s pogostejšimi leti. Na preostalih linijah pa bodo prevozniki večinoma ohranili obstoječi obseg letenja. »Število prevoznikov, ki povezujejo Slovenijo s svetom, je ponovno na ravni kot pred epidemijo, ko je bilo prisotnih 12 prevoznikov,« je poudarila.

Air France bo enajstkrat tedensko letel v Pariz, Air Serbia dvakrat tedensko v Niš, Brussels Airlines do štirikrat tedensko v Bruselj, EasyJet do petkrat tedensko na londonski Gatwick, LOT Polish Airlines osemkrat tedensko v Varšavo, Lufthansa dvakrat dnevno v Frankfurt in dnevno v München, Transavia do štirikrat tedensko v Amsterdam in Wizz Air do trikrat tedensko na londonski Luton.

S čarterskimi leti pa se bodo lahko potniki na jesenske počitnice odpravili na priljubljene destinacije v Egiptu, Turčiji in Španiji ter na Malto. Do konca leta se bo v organizaciji slovenskih turističnih agencij z ljubljanskega letališča mogoče odpraviti še v Albanijo, na Madeiro, Azore in Laponsko.