Skupnost socialnih zavodov opozarja, da od 30. junija 2022 domovi za starejše in drugi socialnovarstveni zavodi nimajo več pravne podlage za izplačilo dodatka za zaposlene za delo v sivih in rdečih conah, čeprav se delovni pogoji in način dela niso spremenili. Zaposleni torej za delo v enakih razmerah, kjer morajo upoštevati vsa dosedanja pravila in navodila ter uporabljati popolno osebno varovalno opremo, že z julijskim izplačilom plač ne bodi več prejeli dodatka. Vlado zato pozivajo, zagotovi izplačilo dodatka.

»Zaposleni v okolju s stanovalci s potrjeno okužbo s koronavirusom, in stanovalci, pri katerih obstaja sum na okužbo, delajo v enakih razmerah kot prej, torej v popolni zaščitni opremi, vendar dodatka za delo v rdeči in sivi coni z julijskim izplačilom plač ne bodo več prejeli. Vlado zato pozivamo, da to uredi in delavcem zagotovi izplačilo dodatka za delo v teh posebnih pogojih,« poziva Denis Sahernik, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Pri tem dodaja, da se pogoji dela v sivi in rdeči coni za zaposlene niso nič spremenili in da ni pošteno do njih, da za svoj trud in delo v bolj intenzivnih razmerah niso ustrezno plačani.

Ministrstvo: Izplačilo bo zagotovljeno od 1. julija dalje.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so v odzivu zapisali, da so že pripravili predlog ukrepov za omilitev posledic okužb z novim koronavirusom in ga 16. junija posredovali ministrstvu za zdravje. Med drugim je predlagan ukrep, ki bo podlaga za izplačilo dodatka za delo zaposlenih v sivi in rdeči coni. V skladu s predlogom se bo izplačilo zagotovilo od 1. julija dalje.

Po njihovih navedbah jih je ministrstvo za zdravje, ki pripravlja zakon o obvladovanju epidemije z ukrepi za omilitev njenih posledic, obvestilo, da se bo medresorsko usklajevanje zakona začelo predvidoma v naslednjem tednu.Hkrati so spomnili, da priprave na morebitni nov večji val okužb potekajo že vse od začetka poletja. Ministrstvi za delo in za zdravje sta sprejeli konkretne dogovore, uskladili aktivnosti in okrepili sodelovanje v delovnih skupinah.

Kot so poudarili, bosta ministrstvo za zdravje in Nacionalni inštitut za javno zdravje tudi v prihodnje skrbela za strokovna navodila in priporočila za izvajalce socialnovarstvenih storitev in programov ter za pripravo interventne zakonodaje za omilitev posledic okužb.