Uvoz se je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa povečal tudi na mesečni ravni, saj je Kitajska aprila iz Rusije uvozila 6,6 milijona ton nafte.

Ti podatki Rusijo prvič po letu in pol uvrščajo na prvo mesto kitajskih dobaviteljev nafte. Savdska Arabija je na primer maja na Kitajsko izvozila 7,8 milijona ton nafte.

Po navedbah Bloomberga zadnji kitajski nakup ruske nafte predstavlja tudi rekordno vrednost. Potem ko je EU pred nekaj tedni uvedla embargo na uvoz ruske nafte, ki sicer ne velja za dobave po naftovodih, je Rusija poslovanje preusmerila na kitajski trg.

Se pa sankcije Zahoda zaenkrat niso dotaknile plina, čeprav evropske oblasti trdijo, da Rusija zmanjšuje obseg dobave plina, da bi kaznovala države, ki podpiraje sankcije proti njej. Rusija je državam, ki so zavrnile plačevanje v rubljih, že prekinila dobavo plina, obenem pa je tudi zmanjšala dobavo plina v nekatere druge države. Po navedbah Moskve sicer ne gre za kazen, ampak za tehnično težavo.

»Rusija ostaja zanesljiva dobavnica. Krizo je ustvarila EU,« je po navedbah dpa dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.