Tako guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj kot ukrajinski generalštab sta opozorila, da se intenzivni spopadi za nadzor nad Severodoneckom nadaljujejo in da je Rusija na območje že poslala dodatno artilerijo. Po poročanju generalštaba so ukrajinske sile odbile ruske napade na vas Zolote, neuspešni pa naj bi bili tudi ofenzivi proti mestu Slovjansk in vasi Bohorodice.

Ruska vojska je medtem zavzela vsa stanovanjska območja v mestu Severodoneck. Prav tako si še naprej prizadeva zavzeti okolico mesta Popasna, da bi nato z juga obkolila Severodoneck, navajajo britanske obveščevalne službe. Ukrajinski branilci v Severodonecku so se sedaj utrdili v industrijski coni okoli kemične tovarne Azot. Poskusi evakuacije civilistov, ki naj bi se prav tako zadrževali v tovarni, so doslej bili neuspešni.

»Zaradi stalnega obstreljevanja in spopadov je nemogoče in fizično nevarno zapustiti tovarno« je opozoril Hajdaj in dodal, da bo samo popolna prekinitev ognja omogočila varno evakuacijo več sto civilistov, ki se skrivajo v tovarni. V tovarni se sicer po njegovih besedah nahaja 568 ljudi, med njimi 38 otrok, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zračni napadi na obeh straneh

Medtem je ukrajinski generalštab poročal tudi o ruskih zračnih napadih v smeri Avdijivke, ruskem obstreljevanju na jugu Ukrajine na meji med regijama Herson in Mikolajiv ter ukrajinskih zračnih napadih na tamkajšnje ruske položaje. V ruskem obstreljevanju stanovanjske soseske v mestu Mikolajiv sta bili ubiti najmanj dve osebi, 20 pa jih je bilo ranjenih, je danes sporočil guverner regije Vitalij Kim in dodal, da so med ranjenimi tudi otroci. Poškodovana so bila štiri večnadstropna stanovanja in nekateri infrastrukturni objekti, reševalna dela pa so še vedno v teku.

Britanski obveščevalci navajajo, da kljub anketam, ki kažejo, da večina Rusov podpira vojno v Ukrajini, vseeno velik del ruskega prebivalstva aktivno in pasivno izraža svoje nasprotovanje invaziji. Na strani ukrajinskih oboroženih sil se denimo glede na poročila bojuje tudi vojaška enota Legija svobode za Rusijo, ki jo sestavljajo Rusi.

Skepticizem glede vojne je velik tudi med poslovno elito in oligarhi. Rusijo naj bi od začetka invazije poskušalo zapustiti kar 15.000 milijonarjev, še navajajo britanske obveščevalne službe.

ZN: Humanitarne razmere na vzhodu Ukrajine vzbujajo izjemno skrb

Humanitarne razmere na vzhodu Ukrajine vzbujajo izjemno skrb in se po štirih mesecih od začetka ruske invazije še poslabšujejo, so danes sporočili iz urada ZN za usklajevanje humanitarne pomoči (OCHA). Situacija je še posebej zaskrbljujoča v in okoli Severodonecka, kjer že tedne potekajo hudi boji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Skoraj štiri mesece po začetku vojne so humanitarne razmere v Ukrajini, zlasti na vzhodu Donbasa, izjemno zaskrbljujoče in se še naprej pospešeno poslabšujejo,« so na uradu dejali v izjavi. Na stotine civilistov naj bi bilo ujetih v Severodonecku, izmed katerih so se nekateri zatekli v lokalno kemično tovarno. Po podatkih ZN je v mestu otežen dostop do čiste vode, hrane, sanitarij in elektrike.

»Kljub velikim težavam pri dostopu so ZN in humanitarne organizacije od začetka vojne dosegli več kot 8,8 milijona ljudi po vsej Ukrajini,« so po navedbah AFP še sporočili iz OCHA.

Frontex: Od začetka vojne v Ukrajini v EU prispelo 5,7 milijona beguncev

Od začetka ruske invazije na Ukrajino je v EU prebegnilo že 5,7 milijona ukrajinskih beguncev, je na Twitterju danes sporočila agencija EU za nadzor meja Frontex in dodala, da sta najbolj obremenjeni poljska in romunska meja. Iz EU se je v Ukrajino po podatkih Frontexa vrnilo približno 2,8 milijona ljudi.

Samo v obdobju med 8. in 14. junijem je v EU vstopilo 237.050 Ukrajincev, v Ukrajino pa se jih je vrnilo 236.532, so navedli pri agenciji. »Največji pritisk je še vedno na romunski in poljski meji,« so zapisali v sporočilu. Obe državi imata sicer ključno vlogo pri prevozu ukrajinskega žita po kopenskih poteh, zaradi česar na meji nastajajo tudi do 20 kilometrov dolgi zastoji.

Po ocenah Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) je poleg tistih, ki so pobegnili iz Ukrajine, v opustošeni državi razseljenih več kot osem milijonov ljudi.

Po oceni Rusije v Ukrajini ubitih okoli 2000 tujih borcev

Rusko ministrstvo za obrambo pa je je danes sporočilo, da je bilo od začetka vojaške operacije v Ukrajini ubitih približno 2000 tujih borcev. Po njihovih navedbah naj bi od začetka vojne v Ukrajino prispelo 6956 tujih plačancev in specialistov za orožje iz 64 držav, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Točno število ubitih tujih borcev naj bi bilo sicer 1956, medtem ko naj bi jih Ukrajino po podatkih ruskega ministrstva že zapustilo 1779.

Največ tujih borcev naj bi v Ukrajino prišlo iz Poljske, sledita Romunija in Velika Britanija. V izjavi je ministrstvo izpostavilo tudi »plačance« iz Kanade, ZDA in Gruzije. Po ruskih navedbah naj bi se število tujih borcev zmanjševalo, številni pa naj bi Ukrajino zapustili zaradi vse večjega števila »vojaških neuspehov kijevskega režima in vsakodnevnih velikih izgub delovne sile in opreme«, še navaja AFP.

Neimenovan evropski uradnik je aprila dejal, da naj bi se v Ukrajini skupaj z moskovskimi silami borilo tudi do 20.000 plačancev iz ruskega zasebnega vojaškega podjetja Wagner in drugih najemniških skupin, vključno z borci iz Sirije in Libije.

V začetku tega meseca so proruske oblasti v Donecku na smrt obsodile dva Britanca in enega državljana Maroka, ki so se kot tuji borci bojevali na strani Ukrajine. Pred tem so maja ruski vojaki zajeli tudi hrvaškega prostovoljca, ki se je prav tako boril na strani Ukrajincev.