Kot so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, se za socialnovarstvene programe v tem letu namenja 21 milijonov, kar je 4,8 milijona več kot v prejšnjem letu. Dodatna sredstva bodo namenjena predvsem povišanju plač zaposlenih, s čimer se odpravlja neenakost z javnim sektorjem. Za stroške dela bo zagotovljenih 3,5 milijona evrov več sredstev, kar v povprečju prinaša 16-odstoten dvig plač, so navedli.

Razpis, ki je bil v Uradnem listu objavljen 19. novembra 2021, je za tekoče leto vseboval tudi dodane kriterije glede na zaznane potrebe na terenu za stanovanjske skupine namenjene reintegraciji zasvojenih, svetovalne pisarne s terenskim delom in namestitvijo - invalidi ter telefonsko svetovanje v duševni stiski.

Z razpisom se je ministrstvo odzvalo tudi na posledice epidemije covida-19 in dodatno točkovali razvojne programe, kot so dnevni centri za otroke in mladostnike s svetovalnicami, programi na področju duševnega zdravja, nastanitveni programi, programi za Rome.

Ministrstvo sofinancira programe največ v višini do 80 odstotkov vrednosti celotnega projekta, ostala sredstva pa morajo izvajalci zagotoviti iz lokalnih skupnosti, donacij, participacije uporabnikov in drugih virov. Sredstva so praviloma namenjena za stroške dela strokovnih delavcev, laičnih delavcev in materialne stroške, ki so nujni za izvajanje programov, so še zapisali na ministrstvu.

Sofinancirali bodo 10 javnih socialnovarstvenih programov

Ministrstvo bo v obdobju 2022-2028 sofinanciralo 10 javnih socialnovarstvenih programov. V tekočem letu je Ljudski univerzi v Radovljici Mladinskemu dnevnem centru KamRa namenjenih 73.700 evrov, prav toliko Mozaiku, društvu za socialno vključenost.

Raziskovalnemu izobraževalnemu središču Dvorec Rakičan za vključevanje Romov je namenjenih 69.300 evrov, Šentu, Mreži programov za zmanjševanje škod zaradi drog 382.400 evrov, Zavodu Franko Maribor 59.400 evrov, Aloji, zavodu za dolgotrajno pomoč Maribor 39.600 evrov, Društvu ženska svetovalnica 225.600 evrov, Centru za socialno delo Gorenjske za dnevni center za otroke in mladostnike 87.100 evrov, Zavodu za pomoč družini na domu Vitica 74.700 evrov in Društvu SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja 177.650 evrov, je razvidno iz sklepa.

Višina sofinanciranja za obdobje 2023-2028 bo za izbrane javne socialnovarstvene programe določena s sklenitvijo pogodbe za posamezno leto na osnovi izračuna iz javnega razpisa za sofinanciranje socialnovarstvenih programov za leto 2022 in ob upoštevanju osnov za odmero stroškov dela, ki bo objavljena v javnem razpisu za posamezno tekoče leto ob upoštevanju proračunskih možnosti v posameznem letu.