Od danes velja tudi nov način poročanja števila bolnikov s koronavirusno okužbo, ki potrebujejo hospitalizacijo, in sicer ločeno za tiste, pri katerih je covid-19 primarna diagnoza, in za tiste, ki bolnišnično zdravljenje potrebujejo zaradi drugega stanja, a so hkrati tudi okuženi s koronavirusom.

Kot je na twitterju objavilo ministrstvo za zdravje, je skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo 887. Od teh jih je na navadnih oddelkih 391 zaradi covida-19 in 364 s covidom-19, intenzivno terapijo pa zaradi covida-19 potrebuje 116 bolnikov. Poleg teh je na intenzivnem oddelku še 16 bolnikov s covidom-19. Po podatkih vlade je v ponedeljek umrlo 14 oseb s potrjeno koronavirusno okužbo.

Delež pozitivnih testov je v ponedeljek znašal 75,8 odstotka. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so v Sloveniji trenutno 175.504 aktivne okužbe.

Število aktivnih primerov okužb se je v ponedeljek v primerjavi s prejšnjim ponedeljkom zvišalo za 49.253, v primerjavi z nedeljo pa se je zvišalo za 3124. Največ okužb na posamezen dan so doslej potrdili prejšnji torek, in sicer 17.491. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 13.911, je v primerjavi s predhodnim dnem nižje za 144. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 8328, kar je 149 več kot dan prej.

Od danes za dokazilo okužbe zadošča hitri test

Od danes sicer za dokazilo okužbe zadošča že hitri test. Kot pišemo v tem prispevku, je protokol hitrega testiranja sledeč: vsak s pozitivnim rezultatom hitrega antigenskega testiranja je potrjeno okužen s koronavirusom, ne glede na to, ali ima simptome ali ne. Potrditveni PCR-test ni več potreben. Če je testiranje osebe s simptomi covida negativno, naj se obolela oseba kljub temu samoizolira za 72 ur. Če ji bolezenski znaki izzvenijo, sme prekiniti samoizolacijo. Če simptomi vztrajajo, naj se znova hitro testira. Če je rezultat še vedno negativen, uradno nima covida. Če je pozitiven, se šteje, da je bil pozitiven že prvi hitri test.

Na PCR testiranje bodo po novem napoteni kronični bolniki, nosečnice, imunokompromitirani ter otroci, ki imajo povečano tveganje za rizičen potek bolezni.