»Kaj ti je deklica, da si tak fuknjena? Nič mi ni, sam tableta mi včas popusti,« je pred okroglim tednom tvitnil novinar in publicist Vinko Vasle, ki med drugim piše za portala Demokracija in Nova24. Sporočilo je bilo namenjeno družbeni aktivistki Niki Kovač. »Danes sem proti njemu vložila tožbo,« mu odgovarja direktorica Inštituta 8. marec. V Inštitutu pravijo, da bodo pravno reagirali tudi v drugih podobnih primerih, prav tako so napovedali pravno ukrepanje zaradi obtožb, da so njihovi prostovoljci poslali grozilna pisma, ki jih je sredi januarja prejelo več vidnih politikov, predvsem iz stranke SDS.

Anonimna pisma, ki so prišla z Vranskega, preiskuje celjska policija. Ne glede na to so različni vidni politiki s prstom pokazali na Inštitut 8. marec, kjer odgovarjajo, da so se neresnične obtožbe, laži in žalitve na družbenih omrežjih začele vrstiti potem, ko so v okviru gibanja Gremo volit napovedali zakon, s katerim želijo odpraviti »škodljive ukrepe oblasti«. Med politiki, ki so namigovali na vpletenost Inštituta 8. marec, sta poslanki SDS Mojca Škrinjar in Alenka Jeraj, državna sekretarka v kabinetu premierja Jelka Godec in poslanec SNS Zmago Jelinčič Plemeniti.

Podtikanja in žalitev ne bodo ignorirali

Odvetnik Dino Bauk, ki zastopa Inštitut 8. marec, pravi, da so v zvezi z obtožbami iz politike na sodišču vložili predlog začasne odredbe, s čimer bi se jim tovrstne izjave brez vsakršne osnove v prihodnje prepovedale. Poleg tega sodišče pozivajo, naj ugotovi odškodninsko odgovornost za škodo, ki je nastala na ugledu in dobrem imenu Inštituta. Zaradi vse več žaljivih sporočil in politično motiviranega podtikanja bodo v prihodnjih dneh vložili še druge tožbe, tudi zoper Janeza Brenceta, blejskega občinskega svetnika iz kvote SDS, ki je pred časom tvitnil: »Pove Kovač Nika, da bo pred volitvami poslala 1300 aktivistov ki bodo agitirali proti SDS in Janša J. OK, sem že pričel "pucat" dvocevko. Bom aktiviste pričakal pripravljen.«

»O tovrstnih napadih je potrebno govoriti. So sredstvo političnega pritiska, prizadenejo tudi osebno, hkrati pa postavljajo nivo komuniciranja v javnosti,« komentira Kovačeva. V Inštitutu 8. marec ob tem pravijo, da nikoli ne bodo širili sovraštva, da pa bodo po sodni poti dosledno ukrepali zoper širjenje neresnic. Vsi prostovoljci, ki se bodo priključili gibanju Gremo volit, tako v Inštitutu, bodo sicer morali podpisati sporazum o sodelovanju, s čimer se bodo zavezal k spoštljivi komunikaciji, v primeru kršitev pa bodo sodelovanje prekinili.