Po predlogu, ki so ga pripravili v poslanskih skupinah SD, LMŠ, Levica in SAB, bi 75.000 socialno ogroženim razdelili dobropis v višini 150 evrov, 200.000 prejemnikom otroškega dodatka v prvih šestih dohodkovnih razredih pa v višini 40 evrov. Unovčili bi jih lahko v celoti ali po delih za plačilo energentov.

Predlog na seji odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide prejšnji teden ni dobil zadostne podpore in Boris Doblekar (SDS) je danes na plenarni seji DZ opozicijske poslance pohvalil za pripravo zakona, a dodal, da so predvideli preozek krog upravičencev. Zagotovil je, da vlada razmere spremlja.

Vlada pripravlja svoj zakon

»Vlada zelo podrobno spremlja trende gibanja cen energentov in se tudi zelo zaveda problematike zaradi podražitev,« je dejal Doblekar. Napovedal je, da vlada hiti s pripravo svojega zakona, ki bo celovito odgovoril na razmere in potrebe državljanov.

Več podrobnosti je razkril Jožef Horvat (NSi). Predlog zakona o nujnih ukrepih za zajezitev vpliva visokih cen energentov bo posebej pozoren do velikih družin, naslovil pa bo tudi probleme v gospodarstvu, je dejal. V njem bodo zapisani izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka za namen odprave posledic povečanja cen energentov ter začasna, po Horvatovih besedah morda trimesečna, oprostitev plačila nekaterih prispevkov pri obračunu električne energije.

Opozicija opozarja, da se z ukrepi mudi

V opoziciji so medtem opozarjali, da smo že sredi kurilne sezone in marsikdo s težavo poravnava obveznosti do dobaviteljev. »Da bodo cene energentov poletele v nebo, je znano že mesece, vlada pa v primerjavi z drugimi evropskimi državami še vedno samo obljublja, si še kar jemlje čas, kot da zunaj ni trde zime,« je dejala Nataša Sukič (Levica). Soniboj Knežak (SD) pa je dodal, da njihov zakon morda res ne bi bil popoln, a bi pomagal hitro in zdaj.

Čeprav pristojni odbor predloga zakona ni podprl, pa je sprejel nekatere sklepe. Nanje je spomnil Edvard Paulič (LMŠ) - vlada naj v roku 15 dni sprejme ukrepe, s katerimi bi začasno znižala prispevke, dajatve in trošarine na energente, pripravi pa tudi razlago zakona o oskrbi s plini na način, da bo jasno razvidno razlikovanje med gospodinjskimi in poslovnimi odjemalci. Tega bodo veseli predvsem stanovalci v večstanovanjskih stavbah, ki se ogrevajo preko skupne kotlovnice ali daljinskega ogrevanja, saj so jim dobavitelji do sedaj zaračunavali poslovni odjem, ki je bistveno dražji od gospodinjskega, je pojasnil.