Nova stranka LIDE – Liberalni demokrati se glede na vsebino statuta nakazuje kot stranka povezovalka. V statutu stranke imajo namreč predvideno predsedstvo treh predsednikov, na kongresu stranke pa so izvolili le enega, to je pobudnika nastanka LIDE Igorja Zorčiča. Druga mesta so pustili nezasedena in jih bodo zapolnili, če bi se jim pridružila še kakšna stranka.

Niso zgolj antijanša

Nekdanji vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič je po ustanovnem kongresu pojasnil, da so odprti za sodelovanje s sorodnimi strankami, zato bodo prihodnji dnevi izjemno intenzivni. Podrobnosti ni razkrival, pričakovati pa je, da bo Zorčič opravil še en krog pogovorov z Robertom Golobom, ki bo svoje politične načrte obelodanil okoli 25. januarja.

Verjetno se bo pogovarjal z nekdanjim strankarskim kolegom Juretom Lebnom, ki je lani ustanovil zeleno stranko Z.DEJ, o sodelovanju in morebitnem skupnem nastopu na parlamentarnih volitvah pa naj bi se pogovarjali tudi s stranko DeSUS. Zorčič je na kongresu, ki je večinoma potekal na daljavo, dejal, da so se za nov politični projekt odločili, ker so prepričani, da v trenutni politični ponudbi številni državljani ne prepoznajo politike, ki bi odražala njihove vrednote. Za slabo stanje v družbi je obtožil vladajočo koalicijo, ki da ne izpolnjuje koalicijskih zavez, namesto tega da napada medije, policijo, tožilstvo, pravosodje, ne spoštuje zakonov, v tujini pa dela škodo ugledu Slovenije. Na drugi strani, je dejal Zorčič, tudi aktualna opozicija ne ponuja zadovoljive alternative. »Zgolj nasprotovanje predsedniku vlade ali njegovi stranki, žuganje, s kom vse se posamezne stranke opozicije ne bodo pogovarjale, in opisovanje trenutnega stanja s težkimi besedami, ni dovolj. To ni nič. To je lahko kritika, ni pa vizija,« je dejal Zorčič. LIDE bo, je dodal, alternativa vsemu slabemu, da »nismo zgolj antijanša stranka«. Med ustanovitelji stranke LIDE najdemo nekdanjega ministra za zdravje Tomaža Gantarja, predsednika Atletske zveze Slovenije Romana Dobnikarja in direktorico Legebitre Lano Gobec.

LDS in LIDE na isti valovni dolžini

V ozadju nastanka nove liberalne stranke bi lahko bila zanimiva informacija, da naj bi ustanovitev LIDE spremljal tudi nekdanji predsednik Zares Pavel Gantar, opazoval pa ga je tudi aktualni predsednik LDS Anton Anderlič. Nekdaj vodilna stranka v Sloveniji je sicer le še bleda senca stare slave, vendar Anderlič ne dvomi, da je treba povezati sile liberalnega bloka. LDS bo sodelovala na volitvah, pravi Anderlič, vendar ne samostojno, »zagotovo pa v neki širši zgodbi«. Pojav Liberalnih demokratov – kakor so pred leti pravili članom LDS – ga ne moti, tudi podobnost imena ne, ker je prepričan, da bo treba povezovati razdrobljen politični prostor. »Možnosti za sodelovanje so z Robertom Golobom, LIDE po mojem tudi ne bo šla sama na volitve. Treba se bo povezati v neko združbo, ki bi dosegla zelo jasen dogovor in kvalitetno kadrovsko sestavo. Kaže se obris nekaj ljudi, ki so vredni zaupanja, in bi to bil nekakšen tretji blok,« pravi Anderlič. Predsednik LDS dodaja, da se o tem veliko pogovarjajo in predvsem iščejo rešitve, ko bo moral vsak narediti svoj del naloge, ključno pri tem pa je, pravi, da bo treba ukrotiti nekaj egov. »Vseeno je, kdo bo lider, pomembno je vzpostaviti fronto, ki bo sposobna parirati Janezu Janši in njegovim podpornikom pa tudi ostalim,« pravi Anderlič.